Obnova tvrze Hradenín

Obnova tvrze Hradenín

(15. 12. 2015) Tvrz je na seznamu nejohroženějších památek ČR.

   
 
 
 
 

Obnova tvrze Hradenín

(ČTK) - Středověká tvrz Hradenín v Plaňanech na Kolínsku by mohla být veřejnosti zpřístupněna v roce 2019. Památka je nyní v havarijním stavu a čeká ji postupná obnova. Středočeský kraj dokončil první etapu záchrany tvrze, další práce by měly pokračovat v příštích letech. ČTK to řekl ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink. Tvrz je na seznamu nejohroženějších památek ČR.

Tvrz ze druhé poloviny 14. století nebyla veřejnosti nikdy přístupná. Po rekonstrukci mají historicky nejcennější části objektu sloužit jako expozice. Do první etapy záchrany tvrze Středočeský kraj investoval tři miliony korun. Byly staticky zajištěny hlavní věže a zhotoveno nové zastřešení. V interiéru věže byly zároveň restaurátorsky zajištěny zbytky historických omítek, řekl ČTK Rišlink. Muzeum nyní žádá kraj o další čtyři miliony korun.

Muzeum také připravuje žádost o dotaci z evropských fondů. Tu chce muzeum využít k vybudování centrálního depozitáře v budově bývalé stodoly a na rekonstrukci a zpřístupnění vlastní tvrze a obytného domu z 19. století.

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu v ČR. Je ukázkou honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. Byla postavena ve druhé polovině 14. století, pravděpodobně stojí v místech ještě starší tvrze. V 19. století byla upravena do podoby výstavné selské usedlosti. Ve druhé polovině 20. století ale chátrala.
zdroj foto: Irena Hrabincová / Obnova areálu gotické tvrzi v Hradeníně

Doplněno Stavbaweb:
Autorkou  projektu rekonstrukce je arch. Irena Hrabincová.
www.tvrzhradenin.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz