Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru

Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru

Václavské náměstí, Praha 1

(17. 4. 2015) Revitalizace Václavského náměstí začne v první fázi mezi Můstkem a tramvajovou tratí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. 

   
 
 
 
 

Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru

(ČTK) - Náklady by měly být zhruba 150 až 250 milionů korun. Na setkání s novináři to 16. dubna řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Kdy práce začnou, ale není zatím jasné.

"V dolní části je kompletně hotova infrastruktura, to znamená včetně kolektorů, které v horní části nejsou, proto začneme od spodní části. Nyní čekáme, až dopravní podnik dokončí výtah ze stanice metra Můstek. Teprve potom se dá vůbec začít řešit úprava náměstí," řekl Wolf.

Město chce postupovat podle návrhu, který již před asi 10 lety vytvořila, a vyhrála s ním výběrové řízení, architektonická kancelář Cigler-Marani. Ta počítá mimo jiné s tím, že z náměstí by měly zmizet záhony a plocha náměstí by měla být v jedné rovině.

S obnovou Václavského náměstí chce vedení Prahy začít už tím, že budou opraveny lavičky. Na náměstí jich je zhruba 80 a podobu každé z nich by měl zpracovat buď již renomovaný umělec, nebo některý ze studentů uměleckých škol. "Samozřejmě to nebude bez pravidel, ta budou dána, ale jinak budou mít umělci takzvaně volnou ruku," řekl Wolf.

Náklady na obnovu spodní části náměstí by se měly pohybovat okolo 200 milionů korun. Přesná částka ale vzejde až z výběrového řízení. Kdy se s přestavbou začne, není jasné. "Rádi bychom, v uvozovkách, střihli pásku," řekl Wolf. Další komunální volby budou v Praze v roce 2018.

O opravě Václavského náměstí se mluví již řadu let. Projekt přestavby vypracovala již v roce 2005 společnost Cigler Marani Architects. Vedení Prahy například zvažovalo, zda na náměstí opět nepřivede tramvaje. Tento nápad ale stále odmítá Praha 1.

Doplněno Stavbaweb:
Cigler Marani Architects (CMA)/ Revitalizace Václavského náměstí 
Dopravně – urbanistické řešení vychází z požadavku na rehabilitaci Václavského náměstí, spojeného s postupným návratem tramvajové dopravy. Požadavek na sjednocení použitých materiálů, jasné vymezení jednotlivých prostorů náměstí pro různé druhy dopravy, současné rozšíření chodníků pro chodce a umístění dalších stromořadí, vede k návrhu nových stromořadí do zvýšených obrub, umístěných přímo do komunikace. 

Partneři: doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int'l. Assoc. AIADipl. arch. Vincent Marani, AIA 
Hlavní inženýr projektu: Ing. Vladimír Vacek 
Architekt projektu: Mgr.A. Jan Hofman, Mg.A. Ondřej Hrozinka
Tým: Ing. arch. Petr KučeraIng. arch. Pavel Neuberg
Celková plocha: 4,1 ha

2005 soutěžní návrh 1. cena,
2012 územní rozhodnutí (I. fáze, úsek Na příkopě – Vodičkova)
Klient: Městská část Praha 1
(zdroj: CMA)                           

 
 
 
 
50.0817465
14.4271892
Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru

Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru
Václavské náměstí
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz