Obnova Vily Löw-Beer

Vilu pro svou rodinu v roce 1903 postavil továrník Moritz Fuhrmann. Autorem projektu byl pravděpodobně vídeňský architekt Alexander Neumann. Po Fuhrmannově smrti jeho dědicové prodali objekt v srpnu 1913 textilnímu podnikateli Alfredu Löw-Beerovi, který věnoval na konci 20. let 20. století část pozemku své dceři Gretě. Ta zde společně s manželem Fritzem Tugendhatem vybudovala v letech 1929-1930 rodinný dům – dnes světoznámou Vilu Tugendhat. Ve 30. letech nechal Alfred Löw-Beer dům částečně stavebně upravit podle projektu vídeňského architekta Rudolfa Baumfelda. V roce 1940 zabavili vilu Němci pro potřeby gestapa. V roce 1946 byla nad objektem ustanovena národní správa a v roce 1954 se stal majetkem československého státu. V letech 1962-2012 zde sídlil domov mládeže. V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a je nejmladší pobočkou Muzea Brněnska.

Díky dochovaným původním stavebním konstrukcím a dalším prvkům se vila v roce 1958 stala nemovitou kulturní památkou (r. č. ÚSKP ČR 41917/7-6987), objekt byl ale přesto dlouhodobě neudržován a podfinancován.

V květnu 2013 byla zahájena památková obnova, která trvala až do prosince 2014. Autorem projektu kompletní rekonstrukce je společnost Arch.Design, s. r. o. Realizací byla pověřena stavební společnost Tocháček, s. r. o.
 
Díky nově zřízenému výtahu firmy Schindler je objekt nyní bezbariérový. Složitým podmínkám vyhověl výtah S3300 s plynulým a tichým chodem, speciálně navržený tak, aby byl minimalizován prostor potřebný pro jeho technické vybavení. Ovládací jednotka se vejde do rámu šachetních dveří a pohon je nainstalován přímo v šachtě. Díky lehké konstrukci, precizní stavbě a úsporným systémům dosáhl tento výtah třídy A energetické náročnosti. Z větší části prosklený výtah je umístěn v prostoru světlíku, ve kterém byla zachována původní okna.

Souběžně s rekonstrukcí hlavního objektu probíhala od jara 2014 i rekonstrukce zahradního domku, tzv. Celnice. Objekt s kavárnou Lev a Medvěd v přízemí a výstavou „Brněnské stopy rodiny Löw-Beerů“ v patře je pro veřejnost otevřen od 27. května 2015.

Návštěvníci mohou relaxovat i na zahradě, navrácené do podoby, kterou měla na počátku 30. let 20. století, s výhledem na vilu Tugendhat. Vila Löw-Beer s expozicí „Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat“ bude pro veřejnost otevřena na podzim roku 2015.

www.schindler.com/cz.html
www.vilalowbeer.cz
podle www.vilalowbeer.cz a podkladů společnosti Schindler CZ, a. s.

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2015, str. 58-59

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*