Obytný soubor Na Ostrohu

Obytný soubor Na Ostrohu

(19. 7. 2009)

 
 
 
 

Obytný soubor Na Ostrohu

Adresa: Jungmannova 27, 252 63 Roztoky u Prahy
Investor: SICOM stavební družstvo
Architekt: Mikoláš Vavřín
Projektant: Architektonická kancelář IAV
Statika: Martin Škoda
Dodavatel: SPS engeneering, s. r. o.
Projekt pro SP: 2001
Realizace: 2002
Zastavěná plocha: 2022 m2
Obestavěný prostor: 24 925 m3
Hlavní užitná plocha: 5680 m2
Vedlejší užitná plocha: 1787 m2
Celková podlažní plocha: 7467 m2

STAVEBNÍ NÁKLADY
Úprava a napojení sítí: 400 000 Kč
Stavba objektu HSV: 47 395 000 Kč
Stavba objektu PSV: 39 176 000 Kč
Venkovní úpravy: 775 000 Kč
Vedlejší stavební náklady: 939 000 Kčs
Celkové náklady bez DPH: 88 685 000 Kč
Celkové náklady včetně DPH: 93 119 250 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 14 078 Kč
Náklady/m3 obest.prostoru: 4 217 Kč

Obytný soubor je situován na skalnatém ostrohu nad kaňonem Vltavy. Vytváří novou dominantu nad řekou a roklí se serpentinou propojující dolní a horní město. Obytný soubor je koncipován jako otevřená hradní kompozice. Jde o pevnou, tvarově kompaktní, nehravou prostorovou strukturu. Výrazné tvarové řešení určuje charakter stavby.
Dvě obytná křídla souboru vytvářejí nádvoří, orientované na Vltavu a zalesněné stráně kaňonu na protějším
břehu. Nepravidelný tvar stavebního pozemku určil půdorysné zalomení jednotlivých křídel. Na obou křídlech jsou kolmo a podélně rozmístěny hranoly s byty. Jedná se o obří cimbuří, jež neplní obrannou funkci, ale obytnou. Jednotlivé hranoly mezi sebou vytvářejí obytné terasy, a tím se zvyšuje standard bydlení. Výrazně vykonzolované hranoly kryjí vstup do nádvoří a vjezd do podzemního parkingu.
Hranoly na střechách jsou v barvě střešní taškové krytiny, aby se hranaté formy v panoramatu města zjemnily. V detailu jsou hranoly rýhované strukturovanými omítkami s vertikálními a horizontálními rýhami.
Balkony jsou výškově propojeny předsazenými, šikmými trelážemi pro popínavé rostliny. Balkony si mohou jednotliví klienti zasklít a vytvořit tak zimní zahrady. Obytný soubor sestává ze dvou obytných křídel. Jižní křídlo je čtyřpodlažní, severní třípodlažní. Křídla jsou propojena podzemním parkingem. Obytný soubor obsahuje 63 bytů, z toho 2 mezonety. Obytná křídla jsou složena z devíti schodišťových sekcí. Na schodiště se vstupuje z nádvoří a podzemního parkingu. Do nádvoří se vstupuje po rovině z Jungmannovy ulice. Do podzemního parkingu se vjíždí po rovině z Lidické ulice, kdy se využívá výškový rozdíl v konfiguraci terénu místa.
Křídla jsou stavebně řešena jako konstrukční dvojtrakty. Nosné stěny jsou zděné z keramických materiálů, stropy jsou železobetonové. Stěny a strop podzemního parkingu jsou provedeny z vodonepropustného železobetonu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz