Obytný soubor Na Ostrohu

Obytný soubor Na Ostrohu

(19. 7. 2009)

 
 
 
 

Obytný soubor Na Ostrohu

Adresa: Jungmannova 27, 252 63 Roztoky u Prahy
Investor: SICOM stavební družstvo
Architekt: Mikoláš Vavřín
Projektant: Architektonická kancelář IAV
Statika: Martin Škoda
Dodavatel: SPS engeneering, s. r. o.
Projekt pro SP: 2001
Realizace: 2002
Zastavěná plocha: 2022 m2
Obestavěný prostor: 24 925 m3
Hlavní užitná plocha: 5680 m2
Vedlejší užitná plocha: 1787 m2
Celková podlažní plocha: 7467 m2

STAVEBNÍ NÁKLADY
Úprava a napojení sítí: 400 000 Kč
Stavba objektu HSV: 47 395 000 Kč
Stavba objektu PSV: 39 176 000 Kč
Venkovní úpravy: 775 000 Kč
Vedlejší stavební náklady: 939 000 Kčs
Celkové náklady bez DPH: 88 685 000 Kč
Celkové náklady včetně DPH: 93 119 250 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 14 078 Kč
Náklady/m3 obest.prostoru: 4 217 Kč

Obytný soubor je situován na skalnatém ostrohu nad kaňonem Vltavy. Vytváří novou dominantu nad řekou a roklí se serpentinou propojující dolní a horní město. Obytný soubor je koncipován jako otevřená hradní kompozice. Jde o pevnou, tvarově kompaktní, nehravou prostorovou strukturu. Výrazné tvarové řešení určuje charakter stavby.
Dvě obytná křídla souboru vytvářejí nádvoří, orientované na Vltavu a zalesněné stráně kaňonu na protějším
břehu. Nepravidelný tvar stavebního pozemku určil půdorysné zalomení jednotlivých křídel. Na obou křídlech jsou kolmo a podélně rozmístěny hranoly s byty. Jedná se o obří cimbuří, jež neplní obrannou funkci, ale obytnou. Jednotlivé hranoly mezi sebou vytvářejí obytné terasy, a tím se zvyšuje standard bydlení. Výrazně vykonzolované hranoly kryjí vstup do nádvoří a vjezd do podzemního parkingu.
Hranoly na střechách jsou v barvě střešní taškové krytiny, aby se hranaté formy v panoramatu města zjemnily. V detailu jsou hranoly rýhované strukturovanými omítkami s vertikálními a horizontálními rýhami.
Balkony jsou výškově propojeny předsazenými, šikmými trelážemi pro popínavé rostliny. Balkony si mohou jednotliví klienti zasklít a vytvořit tak zimní zahrady. Obytný soubor sestává ze dvou obytných křídel. Jižní křídlo je čtyřpodlažní, severní třípodlažní. Křídla jsou propojena podzemním parkingem. Obytný soubor obsahuje 63 bytů, z toho 2 mezonety. Obytná křídla jsou složena z devíti schodišťových sekcí. Na schodiště se vstupuje z nádvoří a podzemního parkingu. Do nádvoří se vstupuje po rovině z Jungmannovy ulice. Do podzemního parkingu se vjíždí po rovině z Lidické ulice, kdy se využívá výškový rozdíl v konfiguraci terénu místa.
Křídla jsou stavebně řešena jako konstrukční dvojtrakty. Nosné stěny jsou zděné z keramických materiálů, stropy jsou železobetonové. Stěny a strop podzemního parkingu jsou provedeny z vodonepropustného železobetonu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz