Publikace Hledání aktuálního tématu editorů Jana Červinky, Benjamina Fragnera, Viktoriie Sýkorové a Jana Zikmunda shromažďuje 1 355 ročníkových a diplomních projektů. Vznikaly na Fakultě architektury a Fakultě stavební ČVUT od roku 2002.
Výzkumné centrum průmyslového dědictví (VCPD) se mapování industriální architektury věnuje od svého založení v roce 2002. Zapojením studujících a doktorandů vznikly i základy prvního uceleného Registru průmyslového dědictví v ČR.
Nová kniha si kromě archivní evidence klade za cíl formulovat obecné principy využití opuštěných objektů. Zahrnuje především bakalářské a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb. Samostatným oddílem jsou současné reflexe vyučujících, kteří prezentované práce zadávali a konzultovali.
Průmyslové stavby mají prostorový, konstrukční i architektonický potenciál. Nalezení jejich nových funkcí je klíčovým příspěvkem aktivní ochrany rozvoje průmyslového dědictví. Práce s ním v novém historickém kontextu klade nároky na komplexní přemýšlení nejen v rovině architektury a urbanismu. „Studentské návrhy tak ve více případech nejsou jen školním cvičením, ale ověřují scénáře obnovy a pomáhají inspirovat investory. Vizualizace výsledného revitalizovaného stavu přesvědčuje o možnosti zapojit historické areály do současného života,“ píše v knize pedagog Ústavu památkové péče Tomáš Efler.
Vydání publikace bylo podpořeno grantem SGS21/122/OHK/2T/15 Hledání aktuálního tématu. Nové využití průmyslového dědictví ve studentských projektech na ČVUT.
Zprávy
Od starého k novému
Tisková zpráva
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…
Za mě top volba pro každého, kdo nechce dělat kompromisy mezi designem a funkčností. Oceňuju hlavně ekologickou stránku, bez olova,…
Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄