Publikace Hledání aktuálního tématu editorů Jana Červinky, Benjamina Fragnera, Viktoriie Sýkorové a Jana Zikmunda shromažďuje 1 355 ročníkových a diplomních projektů. Vznikaly na Fakultě architektury a Fakultě stavební ČVUT od roku 2002.
Výzkumné centrum průmyslového dědictví (VCPD) se mapování industriální architektury věnuje od svého založení v roce 2002. Zapojením studujících a doktorandů vznikly i základy prvního uceleného Registru průmyslového dědictví v ČR.
Nová kniha si kromě archivní evidence klade za cíl formulovat obecné principy využití opuštěných objektů. Zahrnuje především bakalářské a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb. Samostatným oddílem jsou současné reflexe vyučujících, kteří prezentované práce zadávali a konzultovali.
Průmyslové stavby mají prostorový, konstrukční i architektonický potenciál. Nalezení jejich nových funkcí je klíčovým příspěvkem aktivní ochrany rozvoje průmyslového dědictví. Práce s ním v novém historickém kontextu klade nároky na komplexní přemýšlení nejen v rovině architektury a urbanismu. „Studentské návrhy tak ve více případech nejsou jen školním cvičením, ale ověřují scénáře obnovy a pomáhají inspirovat investory. Vizualizace výsledného revitalizovaného stavu přesvědčuje o možnosti zapojit historické areály do současného života,“ píše v knize pedagog Ústavu památkové péče Tomáš Efler.
Vydání publikace bylo podpořeno grantem SGS21/122/OHK/2T/15 Hledání aktuálního tématu. Nové využití průmyslového dědictví ve studentských projektech na ČVUT.
Zprávy
Od starého k novému
Tisková zpráva
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.