Od starého k novému

Od starého k novému

(23. 5. 2023) Nová kniha VCPD představuje studentské projekty konverzí industiálních staveb

 
 
 
 

Od starého k novému

Publikace Hledání aktuálního tématu editorů Jana Červinky, Benjamina Fragnera, Viktoriie Sýkorové a Jana Zikmunda shromažďuje 1 355 ročníkových a diplomních projektů. Vznikaly na Fakultě architektury a Fakultě stavební ČVUT od roku 2002.

Výzkumné centrum průmyslového dědictví (VCPD) se mapování industriální architektury věnuje od svého založení v roce 2002. Zapojením studujících a doktorandů vznikly i základy prvního uceleného Registru průmyslového dědictví v ČR.

Nová kniha si kromě archivní evidence klade za cíl formulovat obecné principy využití opuštěných objektů. Zahrnuje především bakalářské a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb. Samostatným oddílem jsou současné reflexe vyučujících, kteří prezentované práce zadávali a konzultovali.

Průmyslové stavby mají prostorový, konstrukční i architektonický potenciál. Nalezení jejich nových funkcí je klíčovým příspěvkem aktivní ochrany rozvoje průmyslového dědictví. Práce s ním v novém historickém kontextu klade nároky na komplexní přemýšlení nejen v rovině architektury a urbanismu. „Studentské návrhy tak ve více případech nejsou jen školním cvičením, ale ověřují scénáře obnovy a pomáhají inspirovat investory. Vizualizace výsledného revitalizovaného stavu přesvědčuje o možnosti zapojit historické areály do současného života," píše v knize pedagog Ústavu památkové péče Tomáš Efler.

Vydání publikace bylo podpořeno grantem SGS21/122/OHK/2T/15 Hledání aktuálního tématu. Nové využití průmyslového dědictví ve studentských projektech na ČVUT.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a