Okružní křižovatka Koruna v Hradci Králové

Okružní křižovatka Koruna v Hradci Králové

(2. 2. 2015) (ČTK) - Radnice Hradce Králové chce v červenci začít s přestavbou frekventované křižovatky Koruna u budoucího nákupního centra Aupark. Náklady se odhadují na 100 miliónů korun a půjde tak o největší současnou investici města. Přestavba by měla být hotová v létě 2016.

 
 
 
 

Okružní křižovatka Koruna v Hradci Králové

(ČTK) - Radnice Hradce Králové chce v červenci začít s přestavbou frekventované křižovatky Koruna u budoucího nákupního centra Aupark. Náklady se odhadují na 100 miliónů korun a půjde tak o největší současnou investici města. Přestavba by měla být hotová v létě 2016.

Křižovatka Koruna | pohled ze Sukových sadů Křižovatka Koruna
Vizualizace: Architekti Chmelík a partneři

Zastupitelé města schválili podmínky soutěže pro výběr stavební firmy a vypsání tendru. Křižovatka je nedaleko vlakového nádraží a uzavírá Gočárovu třídu vedoucí z centra města.

Dosavadní křižovatku řízenou semafory stavbaři za provozu přebudují na okružní křižovatku, která by měla zejména zklidnit dopravu a zvýšit bezpečnost cyklistů a chodců. „Samotná kruhová křižovatka představuje jen asi jednu pětinu z celého řešeného území. Změny a stavební úpravy se dotknou i ulic a silnic vedoucích ke křižovatce,“ řekl ČTK náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Uprostřed křižovatky vznikne konstrukce připomínající korunu, k níž budou upevněna trolejová vedení. Ve středu konstrukce koruny bude fontána.

Část opozičních zastupitelů má k projektu výhrady. „Křižovatka je neřiditelná, bude působit jako zátka. Záchranáři, hasiči a MHD budou na Gočárově třídě čekat v jednom pruhu na vjezd na objezd,“ uvedl zastupitel Alois Havrda (KSČM). Zastupitelům neúspěšně navrhl nové posouzení celého projektu.

Vedení města a architekti křižovatky výhrady odmítají. „Křižovatka bude podle posudků dopravních specialistů dostatečně kapacitní, a to s výhledem až do roku 2032. Důležité je, že řeší i sousední území,“ řekl Vedlich. Podle spoluautora architektonického návrhu Patrika Kotas je křižovatka dostatečně dimenzovaná. Kruhový charakter křižovatky podle něj nezhorší podmínky pro provoz MHD.

Stavbu křižovatky bude radnice financovat zejména z peněz za prodej pozemků pro centrum Aupark developerské firmy HB Reavis. Hodnota transakce za prodej 1,2 hektaru pozemků činí 69,44 miliónu korun včetně DPH. Křižovatka by měla být hotová do otevření nákupního centra.

HB Reavis začala obchodní centrum stavět loni na podzim a chce jej dokončit na podzim 2016. Hodnota investice by podle dřívějších informací měla být kolem 1,8 miliardy korun. Stavbu firma připravovala od roku 2007, kdy vyhrála soutěž města na využití pozemků u Koruny po bývalém autobusovém nádraží.
Vizualizace okružní křižovatky Koruna | Architekti Chmelík
Doplněno Stavbaweb:

Hradec bude mít křižovatku ve velkém stylu, která pochází z pera architekta Patrika Kotase. Ten pro Hradec navrhoval například terminál hromadné dopravy, prostory před nádražím či zastřešení nadjezdu ulice Okružní na Gočárově okruhu. Nová okružní křižovatka by měla připomínat díky svému tvaru a podobě královskou korunu s tzv. odkazem na Hradec Králové jako královské město. Na konci jednotlivých držáků bude upevněno trolejové vedení. V jejím středu má být fontána.

Nová kruhová křižovatka bude jakousi pomyslnou dominantou při vjezdu do centrální části města a stane se symbolickým vstupem a zároveň zakončením Gočárovy třídy. Zejména ve večerních hodinách bude krásně nasvícena, ještě by to však chtělo vyřešit přístup k samotné fontáně, pokud by se někdo chtěl podívat opravdu zblízka.


zdroj: HK City 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz