Olomoucký Salmův palác se dočká po desetiletích rekonstrukce

Olomoucký Salmův palác se dočká po desetiletích rekonstrukce

(21. 4. 2011) Salmův palác je monumentální čtyřkřídlá budova s okoseným nárožím, na místě tří měšťanských domů, z nichž se dochovaly gotické rozlehlé sklepy s valenými klenbami. Vstupní portál s představenými sloupy pochází z konce 17. století, barokní průčelí s vysokým pilastrovým řádem vzniklo za rozsáhlé přestavby v roce 1728. Dům byl klasicistně upravován na sklonku 18. století.

 
 
 
 

Olomoucký Salmův palác se dočká po desetiletích rekonstrukce

Salmův palác je monumentální čtyřkřídlá budova s okoseným nárožím, na místě tří měšťanských domů, z nichž se dochovaly gotické rozlehlé sklepy s valenými klenbami. Vstupní portál s představenými sloupy pochází z konce 17. století, barokní průčelí s vysokým pilastrovým řádem vzniklo za rozsáhlé přestavby v roce 1728. Dům byl klasicistně upravován na sklonku 18. století.

Olomouc 20. dubna (ČTK) - Olomoucký Salmův palác, jedna z hlavních dominant historického centra krajského města, se dočká po několika desetiletích rozsáhlé rekonstrukce. Investice si vyžádá zhruba 100 milionů korun. Uhradí ji soukromý investor, jenž historický objekt koupil před pěti lety od radnice, která v ní dříve měla kanceláře. Přízemí objektu bude i po opravách vyhrazeno komerci, prostory v nadzemních podlažích bude vlastník paláce pronajímat jako kanceláře.

"Opravy se budou týkat fasády paláce, jeho střechy či interiéru, ve kterém vznikne 2500 a 3000 metrů čtverečních administrativních ploch. S některými zájemci o ně již investor jedná. Dále bude zastřešeno nádvoří paláce, ve kterém vznikne klidová zóna, vyklizeny a deratizovány budou prostory sklepa a půdy," řekl dnes novinářů Daniel Ludín, který má projekt po technické a stavební stránce na starosti.

Doplnil, že se stavbaři už do rekonstrukce pustili. Hotová by měla být do poloviny příštího roku. Před zahájením prací investor musel nechat provést v budově jakožto významné kulturní památce stavebnětechnický průzkum, při kterém historici objevili v prvním patře paláce, v průčelí směrem k Hornímu náměstí, pozdně barokní až klasicistní figurální malby. Památkáři budou na opravu paláce dohlížet i v dalších fázích stavby.

Majitelem Salmova paláce, který je po olomoucké radnici druhou největší budovou na centrálním Horním náměstí, je společnost Salm palace podnikatele Pavla Binara. Palác koupil před pěti lety za 51 milionů korun od města. Historickou budovu nechal vybudovat po třicetileté válce jako správní budovu rod Salmů.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz