Letos bylo dokončeno a uvedeno do provozu Onkologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň. O tom, že se jedná o významnou stavbu, svědčí také nominace na titul Stavba roku 2011 a především získání zvláštního ocenění, Ceny předsedy Senátu Parlamentu ČR v této soutěži. Autorem Onkologického centra je sdružení firem K4 a.s. a LT Projekt a.s.
Onkologické centrum bylo vybudováno v rámci první etapy modernizace areálu Fakultní nemocnice Plzeň a jejího přesunu do areálu v Lochotíně. Navrhnout optimální řešení přesunu většiny zdravotnických klinik a oddělení z Borského areálu FN do Lochotína měli za úkol navrhnout a vyprojektovat odborníci ze společnosti K4 Architects & Engineerg ve spolupráci se specialisty na zdravotnické technologie, firmou LT Projekt a.s.
Samotné Onkologické centrum je postaveno jako zcela nová a na ostatních objektech relativně nezávislá stavba. S výjimkou napojení na inženýrské sítě, komunikační systém a na další centrálně řešené systémy fakultní nemocnice bude fungovat víceméně jako autonomní celek.
„Naší největší snahou při tvorbě konceptu bylo alespoň trochu zpříjemnit pobyt pacientů – rozptýlit jejich obavy, strach a nejistotu, se kterou přicházejí. Proto jsme kladli velký důraz na dostatek denního světla a možnost vstupu nebo alespoň výhledu do zeleně v exteriéru. Pět atrií navržených ve spodní části stavby a zelená střešní terasa toto vše umožňují,“ říká architektka Zdena Němcová ze společnosti K4 a.s.
Stavební řešení výhodné pro pacienty
Stavebně je objekt tvořen podzemní a nadzemní částí. Dvě podlaží jsou částečně zapuštěné do svažitého terénu a obsahují většinu provozních částí s výjimkou lůžkové. Ta je situována odděleně v klidové poloze nadzemního bloku se vstupy v úrovni terénu a se třemi nadzemními podlažími. Uvedené řešení je velmi praktické a výhodné především pro pacienty. Zatímco dolní dvě podlaží jsou vyčleněna převážně pro ambulantní pacienty a bude zde velmi čilý ruch s pohybem řádově stovek osob, v lůžkové části, umístěné v horní části, bude zajištěn maximální klid pro hospitalizované pacienty.
Mezi horní a spodní částí je ve formě zelené střešní zahrady vytvořen prostor pro relaxaci pacientů a jejich doprovod, čekající zde po celou dobu probíhajících vyšetření nebo ambulantní aplikace.
Dalším úspěchem této mimořádné stavby je také závěrečná nominace v kategorii novostavba v soutěži Fasáda roku 2010 a získání Ceny mediálních partnerů v této soutěži.
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…