Oprava gymnázia v Hradci bude stát o miliony víc, než se čekalo

Oprava gymnázia v Hradci bude stát o miliony víc, než se čekalo

(19. 7. 2012) Hradec Králové - (ČTK) - V červnu zahájená rekonstrukce památkově chráněné budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové bude zřejmě stát o miliony korun více, než uvádí smlouva se stavební firmou. Po zahájení prací v historické budově se zjistilo, že projekt nezachytil řadu prací, které se budou muset udělat. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

 
 
 
 

Oprava gymnázia v Hradci bude stát o miliony víc, než se čekalo

Hradec Králové - (ČTK) - V červnu zahájená rekonstrukce památkově chráněné budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové bude zřejmě stát o miliony korun více, než uvádí smlouva se stavební firmou. Po zahájení prací v historické budově se zjistilo, že projekt nezachytil řadu prací, které se budou muset udělat. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Průčelí budovy gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové postavené ve dvacátých letech 20. století dle návrhu architekta Josefa Gočára (zdroj: gjkt.cz)
Soutěž na opravu gymnázia vyhrála hradecká firma Prima s cenou 67,5 milionu korun bez DPH, což bylo o 40 procent méně, než kraj původně odhadoval. Firma se již o vícenáklady přihlásila. "Dnes se vyjednává o každé položce, která by měla jít nad rozpočet této stavby," řekl hejtman s tím, že již v době soutěže mu cena připadala nízká.

Kraj si na dozor nad náklady stavby najal zvláštního kontrolora.
Dosud známé vícenáklady hejtman odhadl na sedm až osm milionů korun. Dodatečné náklady se například objevily u oprav izolací či podlah. Na opravu kraj získal evropskou dotaci z regionálního programu Severovýchod.

Žáci školy, která je s 600 studenty největší svého druhu v regionu, by se do opravené budovy měli vrátit v září 2013. Zatím se od loňského listopadu učí v náhradních prostorách v bývalém Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě.

Výběr stavební firmy provázely problémy. Původně chtěl kraj loni na podzim vybrat firmu pomocí zúžení počtu soutěžících takzvanou losovačkou. Kvůli podezření ze zmanipulování losování ale kraj soutěž zrušil a vypsal nový tendr bez losování. V prvním tendru se o zakázku ucházelo 13 firem, ve druhém 11. Odhad ceny pro výběrové řízení byl na úrovni 110 milionů korun.

Školu v roce 1924 vyprojektoval architekt Josef Gočár. Budova je spolu s Muzeem východních Čech a labskou elektrárnou Hučák nejvýznamnější stavbou počátku moderní architektury v hradeckém kraji.

Doplněno Stavbaweb:
Rekonstrukce budovy
Vzhledem ke špatnému stavu budovy gymnázia přistoupilo vedení školy k rekonstrukci historické budovy za přispění města Hradce Králové a fondů Evropské unie. Doba rekonstrukce se odhaduje na 15 měsíců. Po tuto dobu budou studenti přestěhováni do budovy na Pospíšilově třídě, kde byl v minulosti Ústav hluchoněmých. Tato budova byla pro účely školy rovněž rekonstruována, její stav je však pouze provizorní a k dalším fázím rekonstrukce bude přistoupeno po návratu studentů gymnázia do původní budovy.


Autora projektu rekonstrukce gymnázia se nepodařilo redakci Stavbaweb zjistit.
Další informace o Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové naleznete na stránkách Wikipedie zde.Související články:

V Hradci začala oprava památkově chráněného Gymnázia J. K. Tyla 26.6.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz