Oprava parku Gébovka

(ČTK) – Praha 2 po patnácti letech dokončila rozsáhlou opravu Havlíčkových sadů. Rekonstrukce parku známého jako Grébovka, který je kulturní památkou, stála přes 365 milionů korun.

Jezírko, park Grébovka (zdroj foro: Wikipediw/ autor: PB0305)
Praha 2 po patnácti letech dokončila opravy Grébovky

Novinářům to řekla starostka městské části Jana Černochová (ODS). Radnice z této částky zaplatila přes 260 milionů, zbylou částku získala z dotací."Během 20. století areál parku chátral, v roce 1999 jsme jej od magistrátu převzali v dezolátním stavu," uvedla starostka. Grébovka se podle ní nyní vrátila do podoby, kterou měla na konci 19. století. "Trvali jsme na historické věrnosti, opravovalo se i podle archivních fotografií," doplnila. Do Grébovky zbývá už jen vrátit kopii sochy Neptuna, která by měla park ozdobit nejpozději do konce roku.

Historička Věra Müllerová přirovnala práci na opravách k "detektivnímu pátrání". Rekonstrukci historických staveb totiž přecházelo hledání v dobových pramenech a dokumentech. Stavby byly v dezolátním stavu a zdaleka neměly původní vzhled. Výrazně se na nich podepsal komunistický režim. "V 50. letech to bylo všechno totálně vymlácené a vymalované tak, že původní malbu překryly červené hvězdy, srpy a kladiva," řekla ke Gröbeho vile. "Jeskyně Grotta byla zasypaná odpadky a mrtvolami krys, kam bylo o strach vkročit," doplnila. Prosklený pavilon byl zase zazděný a cihlové zdi byly zatřeny silnou vrstvou červené barvy.

Park nechal postavit v 70. letech 19. století zámožný stavitel Moritz Gröbe. Během 20. století ale sady chátraly. Vinohradská radnice je převzala v roce 1999, záhy poté začala s opravou. Tehdy byl zachráněn Viniční altán, přilehlé vinice a vinný sklípek, postupně i další památkově chráněné objekty jako Pavilon a Grotta. V roce 2011 byla zahájena rekonstrukce zbývajících částí parku.

V konečné částce za opravu Grébovky nejsou započteny náklady na obnovu Gröbeho vily a Dolní Landhausky, kterou v minulosti zaplatil soukromý investor. Ten má od městské části obě budovy dlouhodobě pronajaté. Oba historické domy využívá ke svým potřebám, pro veřejnost jsou tak po většinu roku uzavřeny. Městská část je může využívat jen někdy, například pro koncerty vážné hudby nebo k prohlídkám při vinobraní.



Doplněno Stavbaweb:
O historii parku naleznete informace
ZDE.
Podrobné informace o rekonstrukci naleznete na stránkách Praguewelcome – ZDE.

Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*