Oprava pevnosti Dobrošov

Oprava pevnosti Dobrošov

(17. 1. 2017) Kraj uspěl se žádostí o dotaci.

   
 
 
 
 

Oprava pevnosti Dobrošov

(ČTK) - Hradecký kraj zahájí opravu a výstavbu nového návštěvnického centra u pevnosti Dobrošov na Náchodsku zhruba za 90 milionů korun. Kraj uspěl se žádostí o dotaci, řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Starostové a Východočeši).

"Dostali jsme zprávu, že náš projekt byl vybraný k podpoře. My jsme v tuto chvíli dali pokyn k dopracování projektové dokumentace," řekla Berdychová. Projekt počítá s opravou tří podzemních sálů, schodiště a výtahu. Opravené by měly být také některé pevnostní objekty na povrchu. Návštěvnické centrum by mělo nabídnout sociální zázemí, občerstvení a přednáškový sál.

Dobrošovská pevnost je od konce listopadu do konce března přístupná jen na objednání, kvůli hnízdícím netopýrům je počet návštěvníků omezený, řekl správce pevnosti Richard Švanda. Podzemím pevnosti vede v sezoně jedna prohlídková trasa, mimořádně bývá přístupný také objekt Jeřáb. V minulých letech si objekt prohlédlo na 25.000 lidí ročně. "Loňská návštěvnost byla vyšší, přišlo 28.300 zájemců," řekl Švanda.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.  
zdroj foto: Mapy.cz / Galerie - Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Doplněno Stavbaweb:
Rozestavěná dělostřelecká tvrz je součást československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Komplex skládající se ze 7 železobetonových objektů nejvyšší třídy odolnosti je situován na obrovském pahorku nad okresním městem Náchod v sousedství obce Dobrošov. Skalnatý kopec skrývá necelé 2 km podzemních chodeb, které spojují jednotlivé objekty. Na povrchu jsou však patry z celé pevnosti pouze 3 objekty – dělostřelecký srub Zelený a pěchotní sruby Můstek a Jeřáb.
Pevnost Dobrošov

Wikipedie: Dobrošov (dělostřelecká tvrz)Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.4023064
16.2023353
Oprava pevnosti Dobrošov

Oprava pevnosti Dobrošov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz