Origami v Ruzyni

Origami v Ruzyni

(6. 6. 2016) QARTA Architektura

   
 
 
 
 

Origami v Ruzyni

Rezidenční projekt Origami v klidné vilové čtvrti vybočuje z běžného vnímání individuálního bydlení. Přestože je formálně definován jako bytový dům, jeho koncept má blíže k bydlení v samostatné vile. V každém ze sedmi domů mohou být maximálně dva byty, ke každému z nich náleží vlastní vchod a samostatná prostorná zahrada. Na přání je možné spojením bytů získat samostatný dům o celkové užitné ploše až 330 m². Společná vnitřní komunikace a podzemní garáže se sklepy vytváří z bytových jednotek intimní rezidenční soubor, který je z vnější strany uzavřený. Koncepce projektu Origami kombinuje přednosti bydlení v bytě a rodinném domě. Navíc nabízí prostor k vyjádření individuálních představ budoucích obyvatel. Projekt podobného rozsahu a zaměření na území Prahy není snadné najít.

Bytový dům je úrovni nadzemních podlaží rozdělen do čtyř samostatných 2–3. podlažních hmot s plochými střechami. Toto rozčlenění je z důvodu přizpůsobení se okolní zástavbě, kterou tvoří soliterní rodinné domy. Každá hmota je ještě stavebně rozdělena na poloviny o různé podlažnosti, ve kterých jsou jednotlivé bytové mezonetové jednotky. Byty jsou přístupné z otevřeného prostoru, který hmoty vytvářejí mezi sebou, na střeše společného suterénu. Tato vnitřní komunikace je určna pouze pro pěší, spojuje ulici Zbuzanskou a Pod Karlovarskou silnicí. Vyúsťuje zde i vertikální komunikace (výtah se schodištěm) ze suterénu. Mezonetové byty jsou o ploše max. 120 m2 – jsou dvou až třípodlažní o velikosti 4+kk. V přízemí jsou umístěny obytné místnosti s kuchyňskými kouty, v horních patrech je ložnicová část. Zeleň na pozemku bude sloužit jako předzahrádky jednotlivým bytům, právě do zeleně jsou orientovány obytné místnosti. Orientace oken v horních patrech je zvolena tak, aby byla zaručena intimita jednotlivých bytů a aby byl zároveň splněn požadavek na oslunění a přirozené osvětlení bytu.

Autorská práva

Projekt Origami získal Čestné uznání v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2016 a stal se vítězem v soutěži Fasáda roku 2016.

Místo: Pod Karlovarskou silnicí, Praha 6
Autoři: Ing. Arch David Wittassek, Jiří Řezák - QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.078237
14.303313
Origami v Ruzyni

Origami v Ruzyni

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz