Origami v Ruzyni

Origami v Ruzyni

(6. 6. 2016) QARTA Architektura

   
 
 
 
 

Origami v Ruzyni

Rezidenční projekt Origami v klidné vilové čtvrti vybočuje z běžného vnímání individuálního bydlení. Přestože je formálně definován jako bytový dům, jeho koncept má blíže k bydlení v samostatné vile. V každém ze sedmi domů mohou být maximálně dva byty, ke každému z nich náleží vlastní vchod a samostatná prostorná zahrada. Na přání je možné spojením bytů získat samostatný dům o celkové užitné ploše až 330 m². Společná vnitřní komunikace a podzemní garáže se sklepy vytváří z bytových jednotek intimní rezidenční soubor, který je z vnější strany uzavřený. Koncepce projektu Origami kombinuje přednosti bydlení v bytě a rodinném domě. Navíc nabízí prostor k vyjádření individuálních představ budoucích obyvatel. Projekt podobného rozsahu a zaměření na území Prahy není snadné najít.

Bytový dům je úrovni nadzemních podlaží rozdělen do čtyř samostatných 2–3. podlažních hmot s plochými střechami. Toto rozčlenění je z důvodu přizpůsobení se okolní zástavbě, kterou tvoří soliterní rodinné domy. Každá hmota je ještě stavebně rozdělena na poloviny o různé podlažnosti, ve kterých jsou jednotlivé bytové mezonetové jednotky. Byty jsou přístupné z otevřeného prostoru, který hmoty vytvářejí mezi sebou, na střeše společného suterénu. Tato vnitřní komunikace je určna pouze pro pěší, spojuje ulici Zbuzanskou a Pod Karlovarskou silnicí. Vyúsťuje zde i vertikální komunikace (výtah se schodištěm) ze suterénu. Mezonetové byty jsou o ploše max. 120 m2 – jsou dvou až třípodlažní o velikosti 4+kk. V přízemí jsou umístěny obytné místnosti s kuchyňskými kouty, v horních patrech je ložnicová část. Zeleň na pozemku bude sloužit jako předzahrádky jednotlivým bytům, právě do zeleně jsou orientovány obytné místnosti. Orientace oken v horních patrech je zvolena tak, aby byla zaručena intimita jednotlivých bytů a aby byl zároveň splněn požadavek na oslunění a přirozené osvětlení bytu.

Autorská práva

Projekt Origami získal Čestné uznání v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2016 a stal se vítězem v soutěži Fasáda roku 2016.

Místo: Pod Karlovarskou silnicí, Praha 6
Autoři: Ing. Arch David Wittassek, Jiří Řezák - QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.078237
14.303313
Origami v Ruzyni

Origami v Ruzyni

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz