Ostravská jatka zřejmě budou přestavěna podle polského návrhu

Ostravská jatka zřejmě budou přestavěna podle polského návrhu

(14. 12. 2017) Architekt Robert Konieczny splnil všechny formální podmínky a vyjádřil připravenost smlouvu uzavřít

   
 
 
 
 

Ostravská jatka zřejmě budou přestavěna podle polského návrhu

(ČTK) - Rada města Ostravy dne 12. prosince 2017 schválila veřejnou zakázku na rekonstrukci historické budovy bývalých jatek, v nichž by v budoucnu měla sídlit městská galerie Plato Ostrava. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Jatka by měla být zrenovována podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného, který se ale v architektonické soutěži umístil až na třetím místě.

S vítězem soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti, se totiž město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo. Do jednacího řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, které následovalo po architektonické soutěži, se městu přihlásilo pouze vítězné studio, s nímž nakonec smlouvu neuzavřelo, a právě polský architekt, který obsadil třetí pozici. Po neúspěšném vyjednávání s vítězem soutěže, tak město začalo jednat právě s ním.

"Architekt Robert Konieczny splnil všechny formální podmínky a vyjádřil připravenost smlouvu uzavřít. Proto dnes rada města rozhodla o výběru projektanta a o uzavření smlouvy s KWK Promes architekt Robert Konieczny. Podle zákona o veřejných zakázkách dnešním dnem začala běžet patnáctidenní lhůta pro podání námitek. Až po jejím uplynutí je možné formálně smlouvu uzavřít,"
uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Veřejná zakázka, kterou radní schválili, počítá například se zpracováním architektonické studie či jednotlivých stupňů projektové dokumentace nebo s autorským dozorem při rekonstrukci objektu. Cena byla stanovena maximálně na 14 milionů korun bez DPH.

Městská jatka vznikla v roce 1881. V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže byl návrh řešení rekonstrukce/rekonverze bývalých jatek včetně případných přístaveb pro účely galerie.
První cena: Petr Hájek ARCHITEKTI, s.r.o.
Druhá cena: ZEROZERO, s.r.o.
Třetí cena: KWK Promes, arch. Robert Konieczny

Související články:

Vítěz architektonické soutěže na přestavbu jatek připraví projekt  13.7.2017
Galerie Plato Ostrava  6.6.2017
Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti  3.5.2017
Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu 28.3.2017
Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů  19.12.2016
Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
Městská jatka v Ostravě 22.1.2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

16. 12. 2017 18:51:38. Re: Ostravská jatka zřejmě budou přestavěna podle polského návrh... Jiří Kalvach

  S ohledem na to, jak se v Praze chovají radní k projektantům z jiných měst, než z Prahy, je to malilinká satisfakce, jak se vyvinula situace. Patriotismus pražáků někdy hraničí s nezakrývaným nepřátelstvím a je již pouhou hrubou arogancí, jako mimo jiné zcela jistě u arch. Jana Kasla, bývalého primátora. Věru že nemá proč být na takové lidi Praha hrdá. Měla by se některými excesy v jeho chování zabývat i profesní komora ČKA. Je však zajisté nutno dodat kvalifikovaný podnět a to nebývá zrovna v současné povýšenosti jistých úředníků v Praze jednoduché.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz