Ostravská radnice otevře veřejnosti nepřístupné prostory

Ostravská radnice otevře veřejnosti nepřístupné prostory

(24. 10. 2012) Ostrava 23. října (ČTK) - Ostravská Nová radnice se v neděli tradičně otevře veřejnosti. Zájemci se tak budou moci s průvodci podívat do běžně nepřístupných míst, jakými jsou například primátorova pracovna a místnost městské rady. Zdarma bude přístupná i vyhlídková věž, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

 
 
 
 

Ostravská radnice otevře veřejnosti nepřístupné prostory

Ostrava 23. října (ČTK) - Ostravská Nová radnice se v neděli tradičně otevře veřejnosti. Zájemci se tak budou moci s průvodci podívat do běžně nepřístupných míst, jakými jsou například primátorova pracovna a místnost městské rady. Zdarma bude přístupná i vyhlídková věž, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Foto: Petr Šmerkl, Wikipedia

Prohlídky reprezentativních prostor největšího radničního komplexu v zemi, který je sídlem ostravského magistrátu, se uskuteční od 13:00 do 18:00. Součástí akce bude i doprovodný program, který se tentokrát zaměří na záchranné složky města. "Ty budou po celé sváteční odpoledne předvádět zejména svoji techniku, ale nabídnou i další zajímavé akce, kvízy, soutěže," uvedla Vojkovská.

Hasičský záchranný sbor ukáže například vozidlo, které hasiči využívají ke všem typům zásahu, a to od akutního otevírání dveří přes dopravní nehody až po požáry. Policie ČR představí mimo jiné svou speciální pořádkovou jednotku a její výzbroj a výstroj. Návštěvníci si však budou moci prohlédnout také mobilní monitorovací centrum nebo obrněné kolové vozidlo. Městská policie Ostrava ukáže speciální vozidlo s mobilním kamerovým systémem a záchranářské vozidlo. Diváci uvidí i ukázku oddílu kynologie. Chybět nebude ani tým Českého červeného kříže a zájemci se mohou podívat i do emisního vozu Zdravotního ústavu, který je určen pro analýzu ovzduší v Ostravě.

Nová radnice je zřejmě nejznámější stavbou Ostravy. Je to prvorepubliková dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží. Byla vystavěna v letech 1925 až 1930 podle návrhu Františka Koláře a Jana Hrubého, který zvítězil v architektonické soutěži. Budova s celkovými náklady 52 milionů korun byla slavnostně otevřena 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Díky zhruba 85 metrů vysoké věži se radnice stala nejvyšší radniční budovou v zemi.

Budovu zdobí čtyři sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Je postavena ve funkcionalistickém stylu. Přestože byla několikrát rekonstruována, nebyl její architektonický vzhled zásadně narušen. Radnice bývá tradičně veřejnosti otevřena právě u příležitosti státního svátku a akce se těší velkému zájmu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz