Otevřená zahrada získala další ocenění

Otevřená zahrada získala další ocenění

(14. 11. 2013) Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získalo další cenu. V pondělí 11. listopadu proběhlo v Betlémské kapli v Praze slavnostní vyhlášení soutěže Český energetický a ekologický projekt 2012 a Otevřená zahrada získala titul v kategorii Stavba.

 
 
 
 

Otevřená zahrada získala další ocenění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získalo další cenu. V pondělí 11. listopadu proběhlo v Betlémské kapli v Praze slavnostní vyhlášení soutěže Český energetický a ekologický projekt 2012 a Otevřená zahrada získala titul v kategorii Stavba.


Za poslední měsíc se tak jedná o druhé prestižní ocenění. V říjnu to byla Cena ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu v soutěži Stavba roku 2013. Krom toho má Otevřená zahrada Nadace Partnerství na svém kontě Cenu Nadace ABF a Centra pasivního domu. Unikátní pasivní budova se zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice. Využívá nejmodernějších technologií, je vytápěna a chlazena pomocí tepelných čerpadel napojených na 8 hloubkových vrtů, recykluje dešťovou vodu ze střech i ze zpevněných ploch zahrady a po „odladění“ v prvním roce provozu bude dosahovat nejnižších spotřeb energií na jednotku plochy ze všech administrativních budov v ČR.

Budovu, která vrůstá do špilberského svahu, navrhl pro Nadaci Partnerství pražský ateliér Projektil architekti (Ing. arch. Adam Halíř) a postavila společnost Skanska. Energetický koncept navrhl prof. Jan Tywoniak z ČVUT ve spolupráci s projektanty z Techorg. Slouží jako vzdělávací a poradenské centrum a sídlo hned několika neziskových organizací.  Dům obklopuje zahrada (autorkou je Lucie Komendová) s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků a studentů, které vytvořili brněnští výtvarníci Petr Korecký, Ondřej Slavík a David Fišer. Celý tento areál, nazvaný Otevřená zahrada, zpřístupnila Nadace Partnerství v dubnu 2013 a od té doby jej navštívilo téměř 6 tisíc obyvatel i návštěvníků Brna. Na projekt obdržela Nadace Partnerství spolufinancování z Operačního programu pro životní prostředí.

Pasivní budova má v těchto dnech za sebou desetiměsíční zkušební provoz s detailním sledováním spotřeb. „Měření spotřeby energie odpovídají projektovým předpokladům pasivní budovy, i když čísla z počátku roku byla hodně ovlivněna zráním čerstvé stavby a vylaďováním řídicích systémů. Navíc už nyní vidíme, že díky důslednému jímání dešťové vody a jejímu využívání ke splachování a zalévání zahrady máme 60% úsporu pitné vody. Opravdu reprezentativní měření bude ale až třetí rok provozu,“ uvedl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Funkční náplní domu je poradenské, vzdělávací a konferenční centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníkům z neziskových organizací a nabízí k pronájmu konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér pasivního domu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.

Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav. V těchto dnech je například k vidění výstava Centra pasivního domu nesoucí název „Poznejte pasivní domy – očima i dotekem“. „Od nového roku chystáme ve spolupráci s Domem umění také galerijní program, který ještě v listopadu předznamená výstava brněnského malíře Rostislava Pospíšila“, doplňuje její produkční, Monika Urbášková z Nadace Partnerství.

Živá učebnice pro studenty
Vzhledem k poslání celého areálu je samotný objekt referenční realizací s environmentální tematikou – příručka v praxi. Už během stavby organizovala Nadace Partnerství pro studenty z brněnských a pražských univerzit exkurze. V systematické spolupráci s vysokými školami chce pokračovat i v budoucnu: veškerá data o provozních spotřebách a chování budovy bude pro studijní účely, zejména brněnské VUT a pražské ČVUT, poskytovat on-line.

Po celou dobu sledoval se svými studenty stavbu také doc. Josef Chybík, děkan na Fakultě architektury VUT v Brně: „Zajímá mě to odborně i jako pedagoga. Pro studenty byla stavba Nadace Partnerství jedinečným výukovým objektem. Mohli zde v praxi vidět poměrně ojedinělé technologie a postupy. Navíc ve vzorném provedení a kousek od fakulty.“

Název: Otevřená zahrada Nadace Partnerství
Adresa: Údolní 33, Brno
Investor: Nadace Partnerství
tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz