Palác Národní

Palác Národní

(24. 2. 2014) (ČTK) - Na nárožní parcele na Národní třídě (na rohu Mikulandské ulice), v poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace, archeologové dokončili záchranný výzkum a začíná se stavět. Kromě již dříve zmiňovaných starších, raně středověkých objevů, odhalily nyní dokončené práce také nálezy z období vrcholně středověkého. Na jednom z nejdražších pozemků v centru Prahy původně investor plánoval postavit hotel. Plány ale změnil a na místě chce postavit multifunkční objekt.

 
 
 
 

Palác Národní

(ČTK) - Na nárožní parcele na Národní třídě (na rohu Mikulandské ulice), v poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace, archeologové dokončili záchranný výzkum a začíná se stavět. Kromě již dříve zmiňovaných starších, raně středověkých objevů, odhalily nyní dokončené práce také nálezy z období vrcholně středověkého. Na jednom z nejdražších pozemků v centru Prahy původně investor plánoval postavit hotel. Plány ale změnil a na místě chce postavit multifunkční objekt.

Nový investor záměr na stavbu hotelu přehodnotil a postavit chce multifunkční budovu s komerčními prostory, kancelářemi, byty a parkovištěm. Stavba základů začala podle původního stavebního povolení. Během stavby by firma měla zažádat o změnu územního rozhodnutí a stavební povolení na zbytek
Nový investor záměr na stavbu hotelu přehodnotil a postavit chce multifunkční budovu s komerčními prostory, kancelářemi, byty a parkovištěm. Stavba základů začala podle původního stavebního povolení. Během stavby by firma měla zažádat o změnu územního rozhodnutí a stavební povolení na zbytek.
Nový investor záměr na stavbu hotelu přehodnotil a postavit chce multifunkční budovu s komerčními prostory, kancelářemi, byty a parkovištěm. Stavba základů začala podle původního stavebního povolení. Během stavby by firma měla zažádat o změnu územního rozhodnutí a stavební povolení na zbytek.
Na rohu Mikulandské a Národní skončil výzkum a začíná stavba

Po dřívějších nálezech, které potvrdily trvalé osídlení z 11. a 12. století a přinesly četné zlomky keramiky, zvířecích kostí či mincí, archeologové našli například pozdně středověký meč. "Přestože nejsou nálezy militarií v městském prostředí úplnou výjimkou, je třeba tento nález považovat za ojedinělý," uvedl k nálezu Tomasz Cymbalak, vedoucí výzkumu za Národní památkový ústav.

Meč byl vyzvednut z jámy, kde byl spolu s železnou motykou, ale příčinu uložení předmětů podle archeologů nelze prozatím blíže určit. K dalším unikátním nálezům patří několik desítek fragmentů drobných pozdně středověkých keramických plastik s náboženskou tématikou (postavy Jezulátka či Panny Marie s Ježíškem). Mezi ostatními nálezy tohoto druhu z českého území je tento novoměstský soubor podle archeologů jedním z nejpočetnějších.

Plocha výzkumu u křižovatky Mikulandské a Národní ulice zasáhla minimálně osm středověkých parcel. Tomu také odpovídal velký objem odkrytých situací a vyzvednutých artefaktů. Archeologové našli gotické sklepy a díky velké ploše, na které se pohybovali, mohli také sledovat proměny původní středověké parcelace. Během půlročních prací prozkoumali i střední a zadní části původních parcel. Ty vyplňoval velký počet zahloubených objektů různé funkce, sídlištních vrstev, dlážděných cest, pecí, výhní a ohnišť, odpadních jímek a studen. Všechny tyto situace a nálezy dokládají pestrý každodenní život zdejších obyvatel.

Pozemek proluky na rohu ulic Národní a Mikulandské v centru Prahy magistrát v roce 2005 prodal za zřejmě rekordní cenu 234.700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Hotel, který měl vzniknout podle projektu ateliéru Znamení čtyř z roku 2008, dostal souhlas pražských památkářů. Kritizoval ho ale Klub za starou Prahu, podle kterého si stavba vyžádá "brutální zásah" do sousedního Schönkirchovského domu.
Nový investor záměr na stavbu hotelu přehodnotil a postavit chce multifunkční budovu s komerčními prostory, kancelářemi, byty a parkovištěm. Stavba základů začala podle původního stavebního povolení. Během stavby by firma měla zažádat o změnu územního rozhodnutí a stavební povolení na zbytek
Pozemek od města koupila společnost Dittrich, nenašla ale pro stavbu investora. Barokní palác i s prolukou využívanou jako parkoviště byly zastaveny ve prospěch PPF banky, předloni šly do dražby s vyvolávací cenou 227,5 milionu korun. Do projektu před časem vstoupil nový investor Petr Němec, někdejší zakladatel farmaceutické společnosti PharmaSwiss.

Nový investor záměr na stavbu hotelu přehodnotil a postavit chce multifunkční budovu s komerčními prostory, kancelářemi, byty a parkovištěm, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. "Stavba základů začala podle původního stavebního povolení. Během stavby by firma měla zažádat o změnu územního rozhodnutí a stavební povolení na zbytek," dodala s tím, že radnice záměr vítá, protože hotelů je podle ní v centru Prahy již dost.
Vizualizace: neoVISUAL

Doplněno Stavbaweb:
Oficiální původní název projektu: Rekonstrukce, dostavba a novostavba hotelu Národní – Mikulandská, Praha 1 – Nové Město
Autorem původního návrhu vypracovaném v letech 2007-2008 je pražský ateliér Znamení čtyř - architekti.
Další vizualizace a krátký film si můžete prohlédnout na stránkách společnosti neoVISUAL.cz - ZDE.

Stavba projektu 5* hotel Národní – Mikulandská byla zahájena společností HINTON, a. s,. začátkem října 2012. Původním investorem projektu byla společnost Palác Národní a.s. www.palacnarodni.cz . Stavba zahrnuje rekonstrukci stávajícího měšťanského domu a novostavbu v prostoru nárožní proluky ulic Národní a Mikulandská.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz