Palác národní bude dokončen za rok

Palác národní bude dokončen za rok

Mikulandská 135/7, Praha 1

(7. 7. 2016) V proluce místo původně plánovaného luxusního hotelu roste prosklená budova s obchody, restauracemi a kancelářemi.

   
 
 
 
 

Palác národní bude dokončen za rok

(ČTK) - Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace bude dokončen za rok. Jde o investici za zhruba 700 milionů korun, řekl při prohlídce dne 4. července autor projektu, architekt Stanislav Fiala. Místo původně plánovaného luxusního hotelu roste v proluce prosklená budova s obchody, restauracemi a kancelářemi.

Společnost Sebre koupila projekt s platným stavebním povolením na hotel. Kvůli propadu v cestovním ruchu a vysoké nabídce ubytovacích kapacit v hlavním městě se firma však rozhodla postavit polyfunkční budovu.

V Paláci Národní vznikne 2479 metrů čtverečních obchodů a restaurací, ve vyšších patrech bude 7655 metrů čtverečních prostor pro ateliéry a kanceláře. Na střechu umístil architekt zahradu. Také vnější skleněné stěny v jednotlivých patrech budou zdobeny zelenými terasami. "Na Národní totiž chybí zelené spočinutí," řekl architekt.

Projekt počítá s rekonstrukcí sousedního památkově chráněného barokního Schönkirchovského paláce, se kterým je propojen. V úrovni ulice budou oba domy průchozí pasáží. Vznikne vchod do vedlejší budovy, kde bude sídlit UMPRUM. Při průzkumu objevili památkáři cenné historické malby dřevěných stropů z konce 17. století a nástěnné malby. Nevyužitý původní materiál, třeba staré prejzy, cihly nebo kameny, použije architekt k výzdobě nové budovy.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát tehdy zřejmě za rekordní cenu 234.700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Místo: Praha 1, křižovatka ulic Národní třída, Mikulandská
Polyfunkční dům:
- administrativa (7655 m2)
- obchod, služby (2479 m2)
Investor: Palác Národní a.s. (SEBRE, a. s.)
Autor:  Stanislav Fiala
Generální projektant: Fiala + Nemec s.r.o.
Architektonicko stavební část projektu: d u m konstrukce
- projekt pro změnu územního rozhodnutí
- projekt pro stavební povolení
- projekt provedení stavby 
Zhotovitel: HINTON, a. s.
Projekt 2013-15
Předpokládané dokončení: 12/2016

Na stránkách zhotovitele stavby, společnosti HINTON, najdete fotogalerii z průběhu stavby - ZDE.

Související články:
Investor smí na Národní stavět prosklenou budovu místo hotelu
Palác Národní 24.2.2014
5* hotel Národní – Mikulandská, Praha 1 15.2.2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.0815120
14.4177320
Palác národní bude dokončen za rok

Palác národní bude dokončen za rok
Mikulandská 135/7
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 7. 2016 14:53:52. Re: Palác národní bude dokončen za rok. Jadran

 
 
 
 

7. 7. 2016 14:53:52. Re: Palác národní bude dokončen za rok. Jadran

  Přes hysterický povyk Klubu za Starou Prahu a podobných institucí vzniká na Národní třídě nesporně další kvalitní architektura. Hrubá stavba je dokončena, atak se můžeme přesvědčit (po kolikáté už) o plytkosti a nesmyslnosti rádoby odborných připomínek. Tvar objektu perfektně zapadá do daného prostředí a přitom je zřejmé, z jaké doby objekt pochází a že se nejedná o beztvarou proskleninu, odrážející pouze okolní domy, jako to je nakonec třeba na Václavském náměstí. Nakonec Stanislav Fiala je velmi kvalitní architekt, i když díky tomu, že asi (dle realizací, které by měly být jediným měřítkem kvality architekta) nemá dost času si vytvářet PR a být tak dotazován na nejrůznější "odborná" vyjádření o stavu moderní architektury a posuzování společnosti ve vztahu k architektuře, zato se mu na Národní "zadařilo" jak tvarově tak detailem s ozeleněním fasády (dá se říct že v centru Prahy zcela originálním). No a na co není dobré zapomínat je propojení se stávající zástavbou a interakce nového a starého v jeden nový celek. Podobně, i když v ne tak komplikovaném místě a citlivém měřítku se to podařilo arch. Cíglerovi u Florentina. Takže, zase se podařilo probojovat kus kvalitní architektury do centra Prahy, díky za to jak autorovi, tak především těm, kteří to zorganizovali a zaplatí - těm nenáviděným developerům. Možná by si měli někde objednat bronzovou desku s nápisem Závisti, malosti a zlobě navzdory....

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz