Palác Špork

Palác Špork

Hybernská ulice, Praha 1

(18. 9. 2018) Fiala + Nemec

   
 
 
 
 

Palác Špork

V centru Prahy, nedaleko Prašné brány a Obecního domu, stojí Palác Špork z 18. století. Rekonstrukce mu vdechla nový život, vpustila do něho vzduch i světlo prostřednictvím soudobé nekonvenční architektury. Vznikl zde prostor pro kanceláře i restaurace. Dům je zakončen střechou s terasou a zelenou zahradou. Palác znovu objevil svoji podstatu, zároveň byl citlivě opraven.

Palác Špork spojuje ulice Hybernskou a V Celnici, přesto zůstává stranou turistického ruchu. Nedaleko je náměstí Republiky, stanice metra, tramvajová zastávka i Masarykovo nádraží. Investor, společnost Sebre, a.s., se rozhodla využít potenciál místa, vrátit paláci někdejší vzdušnost a zároveň ho smysluplně využít.
Z původní barokní stavby zůstalo po úpravách na začátku 20. století zachováno jen průčelí. Za ním vyrostl komplex Agrobanky, jejíž hlavní budovu navrhl architekt Josef Gočár. V roce 1948 byl palác znárodněn a interiér postupně pohltily vrstvy necitlivých úprav. V druhé polovině 60. let ho užívalo Středisko pro rozvoj silnic a dálnic, do roku 2012 budovu vlastnily České dráhy.
Architekti ze studia Fiala + Nemec, s.r.o., vrátili palác k podstatě, kterou ztratil. Zachovali gočárovskou kvalitu, budovu přestavěli a pomocí citlivých úprav objekt rozvinuli. Původní prvky byly očištěny od nánosů minulé doby, vše se záměrem jednoduchosti, aby vzniklo příjemné napětí mezi historií a současností. Restaurovány byly tapety, umělý mramor, dobová dlažba i prvorepublikové kování. Nově byly odkryty betonové stropy a sloupy, přidány byly skleněné dělicí plochy a průhledy. Prostor přesto zůstal variabilní, aby umožňoval otevřenou dispozici a dělení podle potřeby.
Technická vybavenost budovy respektuje současné potřeby nového tisíciletí – má dva vstupy (z ulice V Celnici i z Hybernské), jsou zde čtyři osobní a dva nákladní výtahy, přístupový, bezpečnostní i kamerový systém.
Zázemí kanceláří včetně toalet je vyřešeno vložením měkce tvarovaných zděných jader do těžiště podlažní plochy. Nové vyzdívky nebyly plošně omítány, ale stěrkovány, přebroušeny a natřeny omyvatelnými nátěry, čímž zůstává zdící materiál výtvarně živý a nezastřený.

Tisková zpráva

Palác Špork soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro něho můžete během září na www.stavbaroku.cz.

 

Obestavěný prostor: 52 381 m3
Zastavěná plocha: 1 769 m2
Plocha pozemku: 2 049 m2
Stavebně-konstrukční řešení: Původní zděné konstrukce staveb byly svázány a zesíleny vloženou železobetonovou kostrou, mezi dvorní křídla B a C je doplněna vestavba a v části půdorysu střešní dvoupodlažní nástavba. Vše bylo realizováno jako železobetonový skelet.   

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 2. 2019 15:48:13. Re: Palác Špork. Barbora Václavíková

 
 
 
 

14. 2. 2019 15:48:13. Re: Palác Špork. Barbora Václavíková

  Stavbu roku 2018 také vyhrál. :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz