Paleko Arch Studija: Univerzitní knihovna ve Vilniusu

Paleko Arch Studija: Univerzitní knihovna ve Vilniusu

(26. 4. 2013) Knihovna by měla vyzařovat emotivní náboj, říkají architekti, protože je to místo nematriální kreativity a spirituality.

 
 
 
 

Paleko Arch Studija: Univerzitní knihovna ve Vilniusu

Knihovna by měla vyzařovat emotivní náboj, říkají architekti, protože je to místo nematriální kreativity a spirituality.

Vědecká knihovna a informační centrum Univerzity ve Vilniusu
Autor a projektant: Paleko Arch Studija
Místo: Vilnius, Litva
Architekti: Rolandas Palekas, Bartas Puzonas, Alma Palekiene, Petras Isora, Matas Siupsinskas, Monika Zemlickaite, Lina Suziedelyte, Aidas Barzda, Jurga Garsvaite, Vilmantas Bavarskis
Plocha: 13 800 m2
Realizace: 2012
Foto: Raimondas Urbakavicius

Knihovna je na předměstí Vilniusu. Relativně klidné místo plné listnatých stromů, kde se nalézá univerzitní kampus, se má brzy významně proměnit. V nejbližších letech tu vyroste aglomerace vzdělávacích institucí a zařízení. Knihovna je blízko borového háje, na křižovatce hlavní pěší cesty a nové příjezdové silnice.  Sousedství lesa ovlivnilo prostorovou koncepci knihovny – útulné vnitřní prostory a jejich propojení s přírodou. 


Návštěvníka uvítá intimní plaza-amfiteátr. Prosklená vstupní hala je pokračováním venkovního prostoru nádvoří, která má stejnou betonovou podlahu a stejné teracotové fasády, jaké jsou venku. V přízemí, které je centrálním komunikačním prostorem, je také konferenční sál, kavárna a čítárna periodik s venkovní terasou. Čítárny a studovny jsou výše a propojuje je atrium, odkud je výhled na les v sousedství.  K lesu se obracejí dvě prosklená průčelí, která v noci svítí do lesa. Ve dne se sluncem zalité stromy stávají vizuální součástí interiéru. Prostory jsou rozmanité a lze je snadno proměňovat. V interiéru je dominantní bílá barva, ovládají ho vystavené knihy a samozřejmě lidé.



suterén
přízemí první patro

Věříme, že knihovna by měla vyzařovat emocionální náboj, protože je to místo nemateriální kreativity a spirituality. Proto jsme jako hlavní architektonický jazyk zvolili scenérii výrazně a nepředvídatelně se měnících siluet. Objemy mají obložení z bílé terakoty. Fasády jsou upraveny tak, že všechny spoje a mezery jsou horizontální a běží paralelně kolem budovy, bez ohledu na odlišné úhly nakloněných ploch. Místnosti jsou větrané přirozeně otvíravými okny. Jižní plné stěny schovávají lidi a knihy před přímým sluncem a přehřátím.




 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz