Památkář: Jezdecká kasárna v Prostějově nemají uměleckou hodnotu

Památkář: Jezdecká kasárna v Prostějově nemají uměleckou hodnotu

(16. 9. 2015) Cenné stavební prvky byly zničeny před rokem 1989

   
 
 
 
 

Památkář: Jezdecká kasárna v Prostějově nemají uměleckou hodnotu

(ČTK) - Zchátralá jezdecká kasárna v Prostějově, jejichž chystaná demolice vzbudila u části obyvatel města nevoli, nemají podle památkářů žádnou uměleckou hodnotu. Cenné stavební prvky, jako byla například štuková výzdoba, byly zničeny před rokem 1989, sdělil ČTK vedoucí oddělení památkové péče prostějovského stavebního úřadu Marek Perůtka.

Podle památkářů jde o anonymní stavbu z roku 1891 v duchu neorenesančního historismu. Kasárna projektovali neznámí inženýři z Dvorské vojenské stavební kanceláře ve Vídni. "Autor není znám a pravděpodobně byl řadovým zaměstnancem eráru bez uměleckých ambicí. Po původní podobě fasády s historizujícími plastickými zděnými a štukovými prvky neorenesančního členění nezůstala ani stopa. Všechno bylo s velkou důkladností odstraněno při rekonstrukci v 70. letech," uvedl Perůtka.

Perůtka míní, že ani důkladná rekonstrukce vnějšího vzhledu fasády nezaručí navrácení chybějící architektonické hodnoty budovy. "Budova byla postavena s použitím tradičních, kvalitních stavebních technologií a materiálů na půdorysně a objemově velkorysém prostoru. V době vzniku odpovídala provoznímu standardu kladnému na objekty typu velkokapacitních vojenských ubikací," dodal.

Jezdecká kasárna byla v Prostějově postavena na konci 19. století. Nejprve v nich sídlil jezdecký pluk, který nahradila radiolokační jednotka. V 90. letech armáda kasárna opustila a od té doby chátrají. Město areál převzalo v roce 2004 a zatím pro něj nenašlo uplatnění.

Delší dobu opuštěná kasárna chátrají a přitahují lidi bez domova. Podle radních je nejlepším řešením demolice kasáren, protože jejich rekonstrukce by stála zhruba 99 milionů korun. Město by pak mohlo získat dotaci na regeneraci tohoto území, kde uvažuje o stavbě bytů pro seniory. Radnice už vybrala firmu, která by měla kasárna zbourat. S tím ale nesouhlasí opozice, podle které lze areál opravit a smysluplně využít. Petici za zachování historické budovy jezdeckých kasáren podepsalo přes tisíc lidí.

O zchátralá jezdecká kasárna nyní nečekaně projevila zájem podnikatelka Jitka Meszárosová. Kasárna chce opravit a zprovoznit v nich zdravotnické zařízení následné péče. O nabídce budou jednat radní, podle kterých ale v Prostějově už tyto služby zajišťuje nemocnice.

Prostějov VÚ 3412 - Jezdecká kasárna

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.