Památník Hodonín u Kunštátu

Památník Hodonín u Kunštátu

679 75 Hodonín u Kunštátu

(19. 1. 2017) V červenci byly dokončeny stavební práce, v současné době se připravuje stálá expozice.

   
 
 
 
 

Památník Hodonín u Kunštátu

(ČTK) - V létě by měl být pro veřejnost otevřen Památník Hodonín u Kunštátu. Připomíná zdejší sběrný tábor pro moravské Romy za druhé světové války, internační středisko pro odsun Němců i tábor nucených prací z 50. let 20. století. Stavební práce byly dokončeny loni v létě. V současné době se připravuje stálá expozice. Práce postupují podle plánu, uvedlo ministerstvo školství v materiálu pro pondělní jednání vlády.

O vybudování památníku v obci na Blanensku v této podobě rozhodla v roce 2011 tehdejší Nečasova vláda. Celkové náklady by měly být 98 milionů korun. Tábor v Hodoníně u Kunštátu se může po dokončení stát vzorovým pracovištěm pro vzdělávání učitelů, žáků a studentů o dějinách 20. století, uvedlo ministerstvo. Kopíroval totiž československé dějiny.

Za socialismu zde bylo rekreační zařízení. V prosinci 2009 ministerstvo školství objekt odkoupilo od soukromé majitelky. V roce 2012 předalo areál do správy Národního pedagogického muzea a knihovny J.A. Komenského.

Expozice bude rozdělena do několika částí. V jediném zachovaném vězeňském baráku, který byl zrekonstruován, bude takzvaná pocitová část výstavy. Lidé se budou moci seznámit se životem vězňů v takzvaném cikánském táboře, například jejich stravováním, hygienou, pracovním režimem nebo represemi, kterým museli čelit.

V jednotlivých místnostech rovněž opraveného bývalého baráku dozorců budou představena vybavení, která se měnila v závislosti na účelu, kterému areál sloužil. V nově vybudovaném infocentru bude expozice objasňující dění v táboře v kontextu tehdejších událostí v Československu i Evropě.

V multifunkčním sálu se budou promítat dokumenty i hrané filmy o 2. světové válce, holokaustu, totalitních systémech 20. století nebo lidských právech. Mohou zde být také tematické krátkodobé výstavy, přednášky, debaty nebo vzdělávací akce.

Na pietním místě bude tyč za každého člověka, který v tomto objektu zemřel. Bylo jich 288, z toho 207 Romů. Právě připomínce takzvaného cikánského tábora bude proto věnován největší prostor.

V červenci by měl začít zkušební provoz. V srpnu ministerstvo předpokládá zahájení plného provozu pro veřejnost. Náklady na letošní rok bude hradit ministerstvo školství ze svého rozpočtu. Koncepci a způsob financování provozu památníku od roku 2018 by měla vláda projednat v první polovině roku.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2013 Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) zorganizovalo studentskou soutěž o ideový návrh dostavby Památníku pro studenty fakult architektury českých vysokých škol; jíž se zúčastnilo na 90 studentů s 30 soutěžními návrhy. Výsledkem byl vítězný ideový návrh Richarda Pozdníčka, jenž byl po nezbytném odborném dopracování týmem zkušených projektantů v čele s Ing. arch. Petrem Labonkem, CSc. a za dohledu technického dozoru Ing. Radoslava Hoška společností PORR, a.s. v letech 2015-2016 realizován.
Podle NPMK je výsledkem prací „areál zahrnující kombinaci dvou dochovaných původních objektů tábora (baráku dozorců a vězeňského baráku), autentického terénního reliéfu a některých dalších původních prvků někdejšího tábora s citlivě pojatou novostavbou infocentra (s hlavní expozicí), ve svém celku umožňující plnění všech funkcí, které budou na Památník kladeny, a zároveň tvořící vhodnou kulisu ke stálé expozici, jejíž realizace bude dokončena v první polovině roku 2017.“ V areálu zůstal zachovaný původní terénní reliéf a jsou zvýrazněné obrysy původních objektů, ve kterých v létě vykvetou květiny. Za každého zemřelého je do země zasazena jedna tyč. V nové budově Památníku bude vytvořena stálá expozice s názvem „Tábor Hodonín u Kunštátu. Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa,“ která je vytvářena ve spolupráci s architektem Jaroslavem Obstem.
Více informací o historii vzniku Památníku a bližší informace najdete ZDE

Vizualizace Richarda Pozdníčka.
Památník Hodonín u Kunštátu     

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
49.50715023784
16.420011520386
Památník Hodonín u Kunštátu

Památník Hodonín u Kunštátu
679 75 Hodonín u Kunštátu

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz