Památník internačního tábora Svatobořice

Neexistuje snad důležitější doba než ta dnešní, kdy je nutné si připomínat, že v blízké minulosti a na našem území byli lidé vězněni, souzeni a zabíjeni a to jen za svoji rodinnou příslušnost. Památník Internačního tábora ve Svatobořicích vznikl jako připomínka hrůzných událostí, které se zde odehrály v období 1914 – 1950. V průběhu druhé světové války zde byli internováni příbuzní nepřátel režimu v rámci takzvané Akce E (Akce emigranti). Především děti rodičů, kteří se podíleli na spáchání atentátu na Heydricha. Děti ve věku od dvou do 16 let se již nikdy se svými rodiči neshledaly.
Památník je připomínkou všech, kteří zde trpěli, byli uvězněni, anebo přišli o život. Navržen je jako seskupení lidí, kteří byli součástí událostí na tomto místě. Na kruhovém soklu, který symbolizuje nekončící množství lidských příběhů odehraných na tomto místě, stojí 33 figur, stylizovaných tak, aby svojí výškou odpovídaly lidské postavě v různém věku života. Plastické tvarování jejich vrchní partie je abstrahovanou hlavou přeměněnou v symbol srdce.
Sochy byly vyhotoveny z kujného železa, osazeny jsou do betonového soklu. Jednotlivé figury jsou tvarovány klasickou kovářskou technikou. Jejich výška se pohybuje v rozmezí 150 – 220 cm, železné pláty mají tloušťku 1,5 cm a šířku 25 – 30 cm. Kruhový sokl má průměr šest metrů jeho výška je 25 cm. Sochy jsou povrchově upraveny černou patinou na bázi sylikátoakrylátového laku, betonový fundament byl opatřen hydrofobním ochranným nátěrem.
Za památníkem jsou na surové betonové zdi připomenuty události minulého století, písmo je malováno na zeď černým pigmentem. Zeď zároveň slouží jako vizuální odclonění od blízké plynové stanice.
Autorská zpráva

Autor: Milan Polián; spolupráce MgA. Václav Polián, Ing. arch. Radka Janáková

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tak nevím, ale při zběžném pohledu na první snímek mě napadlo, že se dívám na zvednuté sloní choboty. Abstrahovaná hlava přeměněná v symbol srdce? Asi jsem kulturní analfabet.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*