Památník Josefa Kaluse

Památník Josefa Kaluse

Čeladná

(24. 11. 2020) Lukáš Červenka, Lukáš Bražina, Radim Kotas

   
 
 
 
 

Památník Josefa Kaluse

Památník se nachází v bývalé škole v Prostřední Čeladné, kde „valašský slavík“ básník J. Kalus učil a tvořil. Budova byla postavena někdy kolem roku 1880, za dobu své existence sloužila jako ubytovna bývalých hutí, později zde byl hostinec. Později ji odkoupila obec a zřídila zde školu. V roce 1977 byla škola přesunuta do nové budovy a vznikla tu Síň tradic, následně pak Památník Josefa Kaluse. Od roku 2018 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí. Bude i nadále sloužit jako muzeum a výstavní síň obce, budou se zde pořádat kulturní obecní akce.


Svým vzhledem dům nenarušuje prostředí, do něhož je vsazen. Samostatným sjezdem je možné se dostat na nové nádvoří. Barevně byly zvýrazněny fasádní lemy, římsy a šambrány. Nálezem zbytků původní střešní krytiny v odkopech se podařilo vyrobit novou krytinu, která je svým vzhledem stejná jako z období před sto lety. Novým prvkem je ocelodřevěný ochoz se schodištěm, který slouží rovněž jako vyhlídkové místo. V suterénech jsou přiznány kamenocihelné stěny a stropní klenby, které doplňuje čedičová podlaha. V 1. a 2. NP se místnosti upravily tak, aby připomínaly svůj původní vzhled, a to včetně dobového vybavení.

Budova byla před rekonstrukcí podmáčená a vlhká. Použitím moderních technologických postupů a speciálních sanačních tvarovek bylo dosaženo odvodnění suterénu a také se zajistilo odvětrávání vlhkosti. Nově bylo zřízeno ústřední vytápění kombinací podlahového topení a nástěnných otopných těles. Vytápění zajišťují dvě tepelná čerpadla, která zároveň ohřívají TUV. Byla provedena kompletní rekonstrukce elektroinstalace včetně jejího rozšíření, také se budovaly nové rozvody pro zdravotechniku.

Autorská zpráva

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz