Památník veteránů pro Ostravu navrhne osm umělců či týmů

Památník veteránů pro Ostravu navrhne osm umělců či týmů

(14. 5. 2020) Soutěž město vyhlásilo už podruhé, napoprvé sice obdrželo 27 návrhů, ale nesplnily jeho očekávání

 
 
 
 

Památník veteránů pro Ostravu navrhne osm umělců či týmů

(ČTK) - Podobu památníku veteránů, který chce město Ostrava vybudovat v rekonstruovaném parku Čs. letců, navrhne osm umělců či uměleckých týmů. Čtyři účastníky soutěže radnice oslovila přímo, stejný počet nyní vybrali porotci ze 17 odevzdaných portfolií. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Soutěž město vyhlásilo už podruhé, napoprvé sice obdrželo 27 návrhů, ale nesplnily jeho očekávání.

Památník bude určen všem padlým vojákům, které nyní připomínají jiné památníky a pamětní desky, ale současně i novodobým veteránům. Pietní místo by mělo být hotovo do října příštího roku.

Mezi umělci, které porota do výtvarně-architektonické soutěže cíleně pozvala, jsou sochař Ondřej Bělica, sochařka Pavla Sceránková, umělkyně Kateřina Šedá a dvojice - sochař Jan a architekt Petr Stolínovi. Dalšími účastníky, kteří připraví své návrhy a byli vybráni na základě zaslaného portfólia, jsou sochař Vojtěch Míča, v týmu sochaři Jan Šnéberger a Martin Kubica, dvojice tvořená sochařkou Dianou Winklerovou a designérkou Petrou Vlachynskou a dále architekt Viktor Kákoš se sochařem Matoušem Lipusem.

"V předložených portfoliích převažovala uskupení v modelu umělec-architekt nabízející ideální rozložení tvůrčích sil pro výsledné řešení. Porota ve svém hlasování a návazné debatě přihlédla zejména ke komplexnosti, jasnosti autorských přístupů a kvalitě dosavadní tvorby přihlášených," uvedl předseda poroty, umělec a pedagog Petr Dub. Podle něj se v soutěži potkají zajímavé osobnosti domácího umění a architektury.

Devítičlennou porotu, která bude návrhy hodnotit, tvoří zástupci města, kraje, centrálního obvodu, Armády ČR a odborníci. Návrh osm jednotlivců a týmů předloží do 3. září. "Následně o nich bude rozhodovat porota a určí ty účastníky, kteří budou vyzváni, aby dopracovali svůj návrh pro druhou fázi soutěže," uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Vítěz by měl být znám do konce letošního roku. Náklady na vybudování památníku by neměly překročit 3,5 milionu korun.

Související články:

Ostrava podruhé vyhlásila soutěž na památník veteránů  10.3.2020
Soutěž na památník veteránů Ostrava vyhlásí nejpozději v dubnu  22.1.2020
Památník válečných veteránů  18.6.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz