Památný Hendlův dvůr přemění Skanska na 29 luxusních bytů

Památný Hendlův dvůr přemění Skanska na 29 luxusních bytů

(18. 2. 2015) (ČTK) - Společnost Skanska chce začít s rekonstrukcí památkově chráněného Hendlova dvora z 16. století na pražské Hanspaulce už letos na podzim. Vzniknout v něm má 29 luxusních bytů a čtyři nebytové prostory. Generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková 16. února ČTK řekla, že aktuálně řeší stavební povolení, o které požádali na konci loňského roku. Autorem projektu rekonstrukce je ateliér Architecture Interior Project.

 
 
 
 

Památný Hendlův dvůr přemění Skanska na 29 luxusních bytů

(ČTK) - Společnost Skanska chce začít s rekonstrukcí památkově chráněného Hendlova dvora z 16. století na pražské Hanspaulce už letos na podzim. Vzniknout v něm má 29 luxusních bytů a čtyři nebytové prostory. Generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková 16. února ČTK řekla, že aktuálně řeší stavební povolení, o které požádali na konci loňského roku. Autorem projektu rekonstrukce je ateliér Architecture Interior Project.

Hendlův dvůr, vizualizace AIP
Skanska se tak po několika letech opět vrací do segmentu luxusních bytů. Kolik bude rekonstrukce stát, Ptáčková neuvedla.

Rekonstrukci nyní zabezpečeného areálu dlouhou dobu blokovaly spory s místním občanským sdružením. To už by nyní neměl být problém. "Po letech jsme se s občanským sdružením dohodli. Snažili jsme se reflektovat jejich připomínky," poznamenala Ptáčková. I proto věří, že začnou stavět už letos na podzim. Stavba by pak měla trvat 18 měsíců.

Stavební firma projekt rekonstrukce několikrát přepracovala, spolupracovala na něm i s památkáři. Podle Ptáčkové však tento projekt neznamená, že by se Skanska Reality začala více zaměřovat právě na luxusnější byty. I nadále chce stavět převážně projekty ze středního a vyššího středního segmentu.

Hendlův dvůr s památkově chráněným areálem známý také jako Šárecký dvorec se nachází v ulici U Matěje. První zmínka pochází z poloviny šestnáctého století, kdy zdejší krčmu provozoval Jan Chlum. Pozemky kolem krčmy v té době sloužily jako vinice. Později se dům rozrostl a často měnil majitele. Současná podoba je z roku 1803, kdy areál a budovy nechala opravit a zrekonstruovat nová majitelka, baronka Antonie Skronská z Bydžova. Po druhé světové válce stavbu spravoval Keramoprojekt, v roce 1964 se stala chráněnou kulturní památkou. Součástí stavby byla dlouhá léta oblíbená restaurace U Matěje, která je však už několik let uzavřená.

Zájem o nové byty v Praze roste. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality lidé loni v Praze koupili 5950 nových bytů, což je meziročně o 18,6 procenta více. Developeři na to reagují výraznějším obnovením výstavby, někteří už se také, podobně jako nyní Skanska Reality, opět začínají pouštět i do luxusnějších projektů.
vizualizace: AIP

Doplněno Stavbaweb:
Projekt najdete na stránkách ateliéru Architecture Interior Project  - ZDE.
Kauzu "Hendlův dvůr" najdete na stránkách občanského sdružení PRO HANSPAULKU a Občanského sdružení přátel Hendova dvora.

Hendlův dvůr, vizualizace AIP
Hendlův dvůr, vizualizace AIP
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz