Park Okružní v Prostějově
(11. 10. 2022) ZAHRADA Olomouc
Park Okružní v Prostějově
Úřad města se rozhodl založit objekt zeleně v předstihu
před výstavbou budoucích přilehlých obytných bloků, a pod vlivem tématu hospodaření
s vodou vyslovil zadání počítat do budoucna se zdrojem vody ze střech a
přilehlých komunikací. Půvab náhody byl v tom, že jsme byli jako ateliér
osloveni krátce poté, co jsme absolvovali týdenní exkurzi po příkladech
německých realizací v dané tématice.
To nás inspirovalo k řešení stanoveného cíle, který byl využít vodu z budoucích střech a zadržet dešťovou vodu co nejefektivněji na místě pro zdárný vývoj vegetace. Námi stanovený cíl měl být kontaktní vodní prvek, tedy dílo, které by umožnilo vstup do vody bez nebezpečí utonutí, voda v něm by se měla udržet relativně čistá po celý rok, a i za podmínek velkého sucha by byla šance, že voda nezmizí. Dále to celé uskutečnit bez potřeby vstupní energie pro technologické vystrojení.
Vodní nádrž jsme dimenzovali tak, aby odpovídala možnostem doplnění výparu z nejmenší srážky v nejsušším období. Pro zjednodušení jsme počítali s lokální drobnou srážkou v parném létě, kdy zaprší jednou za 14 dní. Zdroj by měl pokrýt odpar za toto období a hladina vody k falešnému dnu je nastavena tak, aby byla větší než tento úbytek. Aby voda nezelenala a přesto byla pro pohyb ve vodě mělká, vytvořili jsme falešné dno. Betonová vana je 2 m hluboká, ovšem zasypaná velkými balvany, na které se postupnou stratifikací menších a menších frakcí navrství falešné dno s hladinou kolem 30-40 cm. Voda mezi kameny bude ve tmě nebo přistíněná a také díky hloubce si udrží příznivou teplotu proti rozvoji sinic a řas. Kameny sníží objem potřebné vody, který nám chybí, a zároveň zajistí optický efekt velkého vodního prvku.
V Německu jsme tento systém viděli realizovaný v jiné technologii, a sice u architektonizovaných bazénů s mělčím dnem a proudící vodou jako podporou studenější vody. V našem projektu tento nápad aplikujeme na objekt jezírka bez použití technologie a celý objekt je spíše systém kanalizace (ošklivě řečeno). Pohyb, výměnu a pročištění zajišťuje pouze přívod vody ze střech gravitací dospodu nádrže, což způsobí vyplavení (přetečení) nádrže do okolního drenážovaného terénu – navazujícího travnatého poldru. Jezírko je vlastně jakousi šachticí na odvodňovací trase. Při vydatných deštích dojde k permanentnímu vyplachování vody přetékáním do přilehlého poldru, který s jezírkem tvoří dominantní motiv parku. Samozřejmě, že je zde také bezpečnostní přeliv pro případ, že bude systém přehlcený a voda bude stoupat do objektů. Přeliv je zkratkou, jak dostat vodu do poldru bez zpomalení průtokem přes jezírko.
Ostatní budoucí zpevněné plochy jsou odvodněny rovněž do poldru, který je dimenzován s ohledem na potřebu lokality. Většina zpevněných ploch v parku to nebude téměř potřebovat, protože jsou propustné z podstaty navržené konstrukce.
Výkopy ze stavby nádrže a ze zpevněných ploch zůstávají na místě a využijí se jako terénní modelace. Ostatní plochy tvoří různorodé vegetační prvky nebo spíše objekty, jak je chápe idea kompozice. Nejvýraznějším jsou suťová společenstva s břízou, vrbou a javorem, dále luční partie se dvěma sečemi v roce a obvodová zeleň jako porost stromů a keřů, vymezující prostor parku vůči okolí. Průhled je pouze podélným směrem do krajiny.
Povrchy zpevněných ploch jsou záměrně pestré. Nejfrekventovanější plochy a s vazbou na obytné bloky jsou z česaného betonu, ke kterému jsou v maximálním kontrastu přiřazeny plochy z MZK, štětované dlažby a štěrku.
Park reflektuje moderní ekologické výzvy, ale je i místem střetu výrazné architektonické stylizace s živelnou přírodní složkou. To odpovídá jak spojení s obytnými bloky, tak budoucímu zatížení provozem. Betonový bazén, betonové dlažby a architektonizující modelace se časem začnou utápět v přírodním procesu, který se prosadí vývojem vegetace nastavené tímto směrem a ve vodním živlu, jenž se jistě uplatní po svém navzdory našim představám.
Závěrem by bylo férové uvést, že tento experiment máme pojištěný stavebně možností dodatečné instalace nějaké technické podpory v případě, že nebude vše takové, jak bychom si přáli. Jde o dopouštění vody, filtraci apod., které by se instalovaly do objektů, které v návrhu slouží jen jako kalové a manipulační šachtice, ale v případě potřeby umožní dodatečnou přestavbu. Jde totiž o novátorské řešení, které je prostě krokem do neznáma a vyžaduje jistou odvahu jít do případných potíží a kreativně reagovat. Jezírko bude také jistou dobu v suchém stádiu, než se dostaví obytné bloky, což zohledňuje jeho forma ztvárnění.
Výsledek realizace nechť zastoupí nákladné vědecké experimenty a pružně se vylepší další realizací našich kolegů.
Autorská zpráva, redakčně upraveno
Autoři projektu: Ing. Radek Pavlačka, Ing. Lubomír Čech – krajináři, Ing. arch. Viktor Čehovský – architekt a Ing. Petr Gotthans – vodař
Ateliér: ZAHRADA Olomouc s.r.o.
Základní informace o objektu
Kategorie
Veřejný prostor/landscaping
Dokončení
2020
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?
11. 4. 2023 17:37:36
Re: Dětská léčebna v Ostrově u Macochy
Architektura je subjektivní věc, takže bez obalu: nic podobně depresivního jsem dlouho neviděla. A modlím se, aby mé děti neměly nikdy žádné dýchací potíže.