Park vědy v Roztokách u Prahy byl uveden do provozu

Park vědy v Roztokách u Prahy byl uveden do provozu

(28. 8. 2014) V pořadí již druhý technologický park v Roztokách u Prahy byl zkolaudován. Projekt společnosti PV Roztoky s. r. o. nese název Park vědy Roztoky a 22. srpna 2014 byl oficiálně uveden do zkušebního provozu.

 
 
 
 

Park vědy v Roztokách u Prahy byl uveden do provozu

V pořadí již druhý technologický park v Roztokách u Prahy byl zkolaudován. Projekt společnosti PV Roztoky s. r. o. nese název Park vědy Roztoky a 22. srpna 2014 byl oficiálně uveden do zkušebního provozu.


(ČTK) - Park vědy v Roztokách u Prahy už je v provozu. Jedná se o druhý technologický park v tomto městě. Budou se zde zkoumat technické inovace, například motorů. ČTK o tom informovala Petra Hollá z tiskového oddělení společnosti Trigema, pod níž komplex spadá. Cílem projektu je vytvoření dobrého prostředí pro inovační firmy a poskytovat jim služby a prostory umožňující spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou.

Park vědy byl do ročního zkušebního provozu uveden 22. srpna. V tomto režimu budou probíhat různá měření, například akustických hodnot, a park bude postupně vybavován výzkumnými technologiemi. To ale neznamená, že provozy nebudou fungovat naplno. „Nový park bude součinně doplňovat ten stávající a nabídne mnoho nových pracovních míst pro kvalifikované pracovníky z Prahy a středních Čech,“ uvedl ke spuštění projektu generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Zaměstnanci, kterých by mělo být více než sto, by měli nastoupit v lednu roku 2015.

Projekt Park vědy Roztoky je podle Sourala ještě ambicióznější než jeho předchůdce a výzkumníkům nabídne nejen lehké a těžké výzkumné laboratoře, ale i administrativní zázemí, podzemní parkovací stání, nebo zelenou střešní terasu pro relaxaci.Provoz stavby by měl také být šetrný k životnímu prostředí. Bude například využívat tepelná čerpadla i denní světlo, aby budova byla maximálně energeticky úsporná. Fungují zde i automatické senzory zajišťující optimální využití venkovních žaluzií.

Výstavba vědeckotechnického parku v Roztokách je z většiny hrazena z evropských dotací. Náklady na vybudování parku přesáhly 300 milionů korun, vědci v něm budou mít k dispozici výzkumná a testovací zařízení v hodnotě přes 50 milionů korun. Využijí je k vývoji ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich komponentů. Vědci by se v parku měli setkávat se světovými kapacitami v různých vědeckých oborech, technologické zázemí bude k dispozici i firmám, které se zabývají strojírenstvím. Součástí projektu je i podnikatelský inkubátor. Firmy by tam měly navazovat spolupráci s vysokými školami.

Park vědy se bude skládat z kanceláří, výzkumných pracovišť a laboratoří z oblasti lehkého průmyslu a byl založen ve spolupráci se Strojní fakultou ČVUT, Centrem vozidel udržitelné mobility a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Nový objekt vzniká vedle už vybudovaného vědecko-technického parku, jehož výstavba za 450 milionů korun skončila před dvěma lety. Vědecko-technický park využívá Strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem.

Ve Středočeském kraji vzniká několik dalších vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum.

Doplněno Stavbaweb
VTP Roztoky
Kompletní informace o projektu naleznete zde.


Související články:
Park vědy Roztoky 18.9.2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz