Parková čtvrť v Praze 3

Parková čtvrť v Praze 3

(15. 6. 2017) Podobu nové čtvrti dá sedm architektonických ateliérů

   
 
 
 
 

Parková čtvrť v Praze 3

Revitalizace zanedbaného Nákladového nádraží Žižkov a jeho unikátní přeměna v Parkovou čtvrť začíná získávat přesnější obrysy. Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler. Na podobě jednotlivých bytových domů se ale bude podílet celá řada předních architektů Česka.

V rámci architektonického workshopu Central Group ve spolupráci s hlavním architektem lokality vybral sedm předních českých ateliérů a 11 různých architektonických konceptů. Ty se objeví na různých místech v nové čtvrti a budou se tak podílet na její pestré vnější tváři. Celkem investor a hlavní architekt vybírali z 37 předložených soutěžních konceptů. „Naším cílem bylo zachovat pevně daný logický urbanismus, jednotící linii a funkční vnitřní uspořádání bytových domů od jediného autora, ale zároveň zajistit různorodou moderní architekturu. Do práce na finální vnější podobě nové čtvrti jsme proto přizvali ty nejlepší architektonické ateliéry z Česka,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Zcela unikátní pojetí tvorby nové čtvrti, kdy v prvním kroku po urbanistické studii vzniklo funkční vnitřní řešení budov a teprve ve druhém kroku následuje řešení vnější podoby jednotlivých domů, tak zajistí, že ani jeden z bloků se v projektu nebude opakovat a originálem bude i každá z šesti věží areálu. „Výsledek vzešlý z tohoto přístupu ke tvorbě území je natolik zajímavý, že jsme se po dohodě s architektem Ciglerem a primátorkou Krnáčovou rozhodli projekt přihlásit do soutěže o prestižní světové ocenění MIPIM Awards, jako ukázkový příklad revitalizace brownfieldu,“ dodal Kunovský.

Seznam vybraných architektonických ateliérů:
JAKUB CIGLER ARCHITEKTI
ADNS ARCHITEKTI
AULÍK FIŠER ARCHITEKTI
CMC ARCHITECTS
CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS
ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI
Architektonický tým CENTRAL GROUP

Přes léto jednotlivé ateliéry rozpracují své koncepty pro konkrétní zvolené segmenty jednotlivých bloků. Finální podoba celé čtvrti by tak mohla být známa v září, kdy Central Group ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 plánuje projekt opět představit veřejnosti, tentokrát už v ucelené podobě. Zároveň chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké v lokalitě vzniknou obchody, služby a restaurace, nebo o tom, jak bude vypadat nový veřejný park velký 14 000 m2.

Rezidenční čtvrť s parkem namísto zanedbaného brownfieldu
Zanedbaný brownfield severně od budovy Nákladového nádraží Žižkov chce začít Central Group měnit v unikátní Parkovou čtvrť již v roce 2020. Územní plán počítá pro tuto oblast se zhruba 2100 až 2600 byty podle velikosti. Projekt si vyžádá investici v řádu devíti miliard korun.

Atraktivní stavební pozemek o rozloze 128 tisíc m2 v jedné z nejžádanějších pražských rezidenčních lokalit získal Central Group loni v létě. „Nyní, tedy necelý rok od akvizice jsme ve fázi, kdy existuje velmi kvalitní urbanistické řešení a zároveň máme jasno také o budoucí architektonické podobě celé čtvrti. Na přelomu roku tak budeme schopni podat žádost o změnu územního rozhodnutí. Naproti tomu u jiných brownfieldů, kde město dlouhodobě mluví o nutnosti koncepce rozvoje, se mnohdy čeká již 20 let a zatím se žádné řešení ani neblíží,“ podotkl Kunovský.

To, co je pro Parkovou čtvrť příznačné a podle čeho také dostala svůj název, je množství zeleně. „Hned od začátku přípravy urbanistické studie jsme se s investorem shodli na tom, že velkou pozornost je třeba věnovat práci na hodnotném veřejném prostoru s množstvím zeleně. Díky tomu vznikne na velké ploše v okolí bytových domů designově řešené prostředí z kvalitních materiálů, které bude vytvořeno funkčně i esteticky tak, aby lákalo lidi k trávení volného času venku,“ řekl hlavní architekt Parkové čtvrti Jakub Cigler. V současnosti je již připravena koncepce veřejného prostoru se zelení, vodními lagunami a mosty v hlavní pěší ose, stromořadí v ulicích ale třeba i zeleň v poloveřejných vnitroblocích s místy sloužícími k relaxaci nebo třeba také ke grilování.

Přínosy pro okolí: Nižší dopravní zátěž, množství zeleně a nová mateřská škola
Projekt původního investora, který Central Group spolu s pozemkem odkoupil, počítal s velkým obchodně-kancelářským komplexem, který by znamenal výrazné zvýšení dopravy v oblasti. Central Group ale tento kontroverzní projekt s již vydaným územním rozhodnutím výrazně odlehčil a přepracoval. V oblasti převáží rezidenční funkce doplněná o obchody, služby a restaurace v parterech bytových domů, s množstvím zeleně a hodnotným veřejným prostorem. Oproti dřívějšímu již povolenému řešení projekt Parkové čtvrti snižuje dopravní zátěž o zhruba 60 procent.

Přínosem pro celé okolí bude velký park (cca 14.000 m2), který vznikne v severní části v přímé návaznosti na park Židovské pece. Výrazně se tak lidem z okolí rozšíří možnost trávení volného času. Nový park bude navazovat zeleným koridorem na vedlejší pozemky za budovou Nákladového nádraží, a zajistí tak pěší prostupnost celého území, která dnes neexistuje.

Na okraji parku vznikne šestitřídní mateřská škola, spádová pro celé okolí s vlastní zahradou a vývařovnou. Školku v hodnotě 60 milionů korun postaví Central Group na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části.

V okolí Nákladového nádraží Žižkov vloni Central Group dokončil výstavbu velmi úspěšného projektu Residence Garden Towers. A letos hned v sousedství odkoupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40 tisíc m2. Tyto žižkovské brownfieldy tak zapadají do rozvojové strategie, kterou má firma pro tuto atraktivní oblast Prahy.

Brownfieldy v Praze v přípravách
Na podobnou proměnu, jakou Central Group chystá na severní části Nákladového nádraží Žižkov, čeká většina pražských brownfieldů zatím marně. Developeři přitom jejich transformaci připravují. Z analýzy společnosti Central Group vyplývá, že v různé fázi přípravy je v Praze aktuálně 84 tisíc bytů, 60 procent z nich by developeři chtěli realizovat právě na brownfieldech.
tisková zpráva Central Group

Central Group chce u nádraží na Žižkově začít stavět za dva roky
(ČTK) - Developerská společnost Central Group chce svůj projekt Parková čtvrť severně od Nákladového nádraží Žižkov v Praze začít stavět v roce 2019. Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler, na konečné podobě se bude podílet dalších šest ateliérů. Na tiskové konferenci to dnes sdělil majitel Central Group Dušan Kunovský. V projektu za zhruba devět miliard korun chce postavit 2100 až 2600 bytů, park a školku.

Central Group chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké vzniknou v lokalitě obchody, služby a restaurace nebo jak bude vypadat nový park o rozloze 14.000 metrů čtverečních. Finální podoba by podle Kunovského měla být známa v září.

Celkově má pozemek rozlohu 128.000 metrů čtverečních, což zhruba odpovídá ploše tří Václavských náměstí. Central Group ho loni v létě koupil od britské firmy Discovery Group. Ta měla přibližně na polovinu pozemku vydané územní rozhodnutí na obchodně kancelářský komplex. Central Group chce požádat o změnu územního rozhodnutí. Sousední pozemek s památkově chráněnou budovou nákladového nádraží vlastní společnost Sekyra Group.

Podle architekta Ciglera počítá koncepce veřejného prostoru projektu se zelení, vodními lagunami a mosty v hlavní pěší ose, stromořadím v ulicích nebo zelení ve vnitroblocích. Na okraji parku má vzniknout mateřská škola, spádová pro celé okolí. Central Group ji chce převést do vlastnictví městské části.

V okolí nákladového nádraží Žižkov loni Central Group dokončil projekt Residence Garden Towers se 700 byty. Letos v sousedství koupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40.000 metrů čtverečních.

Největšími developery v Praze jsou Central Group, Finep a Skanska Reality. Finep letos mimo jiné pokračuje ve stavbě Britské čtvrti ve Stodůlkách, Prosek Parku, Malého háje ve Štěrboholech, Nad přehradou v Hostivaři a Harfa Parku ve Vysočanech. Chce otevřít nové projekty na Barrandově a v Hodkovičkách. Skanska Reality stejně jako loni prodává byty ve čtvrti Botanica v Jinonicích a Port Karolína v Karlíně. Navíc koupila od firmy Codeco UK za 841 milionů korun pozemek blízko metra Kolbenova v pražských Vysočanech. Podle médií zde chce postavit tisíc bytů.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 4. 2018 19:24:06. Re: Parková čtvrť v Praze 3. Marie

 
 
 
 

26. 4. 2018 19:24:06. Re: Parková čtvrť v Praze 3. Marie

  Pokud nesníží výšku budov na 6 nadzemních podlaží / spousta budov je vyšší/ a neposunou domy ještě dál od silnice, stavět včas nezačnou.

27. 4. 2018 08:11:30. Re: Parková čtvrť v Praze 3 - Central Group chce začít stavět v roce 2020. Redakce / ČTK

  (ČTK) - Developerská společnost Central Group chce svůj projekt Parková čtvrť severně od Nákladového nádraží Žižkov v Praze začít stavět v roce 2020. O povolení bude žádat formou společného řízení, které umožňuje novela stavebního zákona. Sloučí se v něm územní a stavební řízení. ČTK to dnes při komentované prohlídce pro veřejnost řekl investiční ředitel společnosti Tomáš Koudelka. V projektu za zhruba devět miliard korun chce firma postavit 2100 až 2600 bytů, park a školku.

V současnosti má podle Koudelky Central Group připraven projekt v úrovni, která je potřebná pro územní řízení. Detaily, které vyžaduje sloučené řízení se stavebním povolením, nyní připravují projektanti. Jde například o projekty a dokumentaci ke vzduchotechnice nebo elektroinstalacím. "Termín podání žádosti o vydání společného rozhodnutí se tak oddálí. Ale věříme, že společným řízením se naplní cíl autora zákona a povolovací proces bude kratší. Stavbu by se tak mohlo podařit zahájit dříve než koncem roku 2020," uvedl Koudelka.

Celkově má pozemek rozlohu 128.000 metrů čtverečních, což je téměř třikrát více než plocha Václavského náměstí. Central Group ho v létě 2016 koupil od britské firmy Discovery Group. Ta měla přibližně na polovinu pozemku vydané územní rozhodnutí na obchodně kancelářský komplex. "To by znamenalo výrazné zvýšení dopravy v oblasti. Ovšem nyní zde převáží rezidenční funkce doplněná o obchody, služby a restaurace v parterech bytových domů. Bude zde navíc množství zeleně. Oproti dřívějšímu řešení se sníží dopravní zátěž zhruba o 60 procent," uvedla mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Základní koncept nového projektu navrhl architekt Jakub Cigler, který se inspiroval blokovým urbanismem typickým pro starý Žižkov nebo Vinohrady. Sousední pozemek s památkově chráněnou budovou nákladového nádraží vlastní společnost Sekyra Group.

V přímé návaznosti na park Židovské pece v severní části projektu vznikne nový park o rozloze 14.000 metrů čtverečních. "Park bude navazovat zeleným koridorem na vedlejší pozemky za budovou nákladového nádraží, a zajistí tak pěší prostupnost celého území, která dnes neexistuje," podotkla Fialková.

Na okraji parku postaví Central Group šestitřídní mateřskou školu s vlastní zahradou a kuchyní za 60 milionů korun, kterou převede do vlastnictví městské části. "Autorem návrhu školky je ateliér Loxia. Ten se inspiroval železnicí, která na pozemku ještě před pár lety fungovala. Barevnost a hravost projektu staví na dětském večerníčku Pohádky o mašinkách," dodala mluvčí.

Do konečné podoby nové čtvrti má možnost promluvit i veřejnost. V průběhu dubna lidé mohou vyjádřit své preference ohledně obsazení komerčních prostor. Zároveň mohou vybrat mezi dvěma variantami využití nového veřejného parku.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz