Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

(10. 5. 2019) Autory projektu jsou architekti Chmelík & partneři

   
 
 
 
 

Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

(ČTK) – V centru Hradce Králové začne motoristům v červnu sloužit parkovací dům pro 284 automobilů. Garáže mají pomoci řešit problém s nedostatkem parkovacích míst v historickém centru stotisícového města. Investorem stavby za přibližně 135 milionů korun je soukromá společnost ISP Hradec Králové, která v Hradci Králové provozuje parkovací systém. ČTK to řekl člen představenstva ISP Hradec Králové Jiří Holubec.

Stavba garáží v areálu Gayerových kasáren začala loni na jaře a nyní je téměř u konce. "Stavba jde podle plánu. Čekají nás již jen dodělávky a kolaudační řízení," řekl Holubec. Parkovací dům je čtyřpodlažní. Jde o železobetonový skelet, jehož fasádu tvoří svislé dřevěné lamely. Plochou střechu pokrývá vrstva štěrkové drtě. Vjezd i výjezd z garáží bude na kruhový objezd v Šimkově ulici.

Stavbu parkovacích garáží na jejím počátku zkomplikoval archeologický nález pozůstatků pevnosti z 18. století. Investor kvůli tomu musel ze tří čtvrtin přepracovat projektovou dokumentaci a ze stavby vypustit zapuštěné polopatro parkovacího domu. Původně plánovaná kapacita garáží se kvůli tomu snížila o 40 míst.

Firma ISP Hradec Králové patří stavební firmě BAK a v Hradci Králové provozuje parkovací systém od ledna 2007 na základě třicetileté koncesní smlouvy udělené hradeckou radnicí. ISP má za peníze vybrané z parkování postavit v Hradci nejméně 1000 parkovacích míst. Polovinu závazku splnila v roce 2009, když nákladem 121 milionů korun otevřela garáže Katschnerka s 500 místy.

Ceny parkovného určuje město, které do systému parkování a stavby parkovacích domů žádné své peníze nevkládá. Město určí i parkovné v novém parkovacím domě. Celkem firma v takzvané zóně ISP, která zabírá centrum a širší střed města, vybírá z asi 7200 parkovacích míst. V roce 2017 měla ISP Hradec Králové tržby 47 milionů korun a zisk 16,3 milionu korun. Hodina parkování v Hradci stojí podle lokality od deseti do 30 korun.

Sama radnice chce řešit především parkování v okolí fakultní nemocnice, která leží mimo zónu ISP. Nynější kapacity parkovišť kolem nemocnice jsou zcela nedostatečné, a radnice proto u nemocnice chystá výstavbu provizorního parkoviště.

Doplněno Stavbaweb:
Na základě požadavku města a Muzea východních Čech vznikla v roce 2014 studie, která se zabývala budoucím využitím areálu Gayerových kasáren. Více informací a galerii této studie najdete ZDE.
Jaromír Chmelík je s Miroslavem Horským autorem projektu řešícího celý areál a zároveň projektantem parkovacího domu
Projekt na stránkách autorů - ateliéru Architekti Chmelík a partneři.

Místo stavby: Šimkova ulice, Hradec králové
Autorský tým 
Autor:  Jaromír Chmelík
Autorská spolupráce: Petr Večeřa,  Jan Ondrák, Jan Müller
Projektová dokumentace: architekti chmelík & partneři, s.r.o.
Investor: ISP Hradec Králové, a.s.
Hlavní dodavatel: BAK stavební společnost, a.s.
Plánované dokončení: červen 2019
Foto z výstavby

Související články:
Přestavba hradeckého muzea v kasárnách  30.1.2019
Oprava Gayerových kasáren v Hradci Králové  4.12.2015

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

 
 
 
 
50.2130247
15.8325675
Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz