Parkovací dům pro kola na Riegrově náměstí v Hradci Králové

Parkovací dům pro kola na Riegrově náměstí v Hradci Králové

(13. 9. 2012) Cyklisté v Hradci Králové by měli mít od konce září k dispozici parkovací dům pro kola, první v Česku. Ocelová osmiboká konstrukce úložiště kol nyní vyrůstá na Riegrově náměstí nedaleko hlavního nádraží Českých drah a zastávek městské hromadné dopravy, řekla ČTK mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

 
 
 
 

Parkovací dům pro kola na Riegrově náměstí v Hradci Králové

Cyklisté v Hradci Králové by měli mít od konce září k dispozici parkovací dům pro kola, první v Česku. Ocelová osmiboká konstrukce úložiště kol nyní vyrůstá na Riegrově náměstí nedaleko hlavního nádraží Českých drah a zastávek městské hromadné dopravy, řekla ČTK mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Parkovací dům pro kola v Hradci Králové
Do parkovacího domu půjde uložit 116 kol, zajištěn bude čipovým systémem. Na volné místo bicykl automaticky vynese výtah. Kolo bude chráněno před nepřízní počasí a před zloději. Cyklisté si z kol nebudou muset sundávat žádné vybavení, například brašny, a budou si na něm moci nechat i přilbu.

Investorem parkovacího domu je hradecký podnikatel Rudolf Bernart. Na myšlenku garáží pro kola přišel při své obchodní cestě na Tchaj-wan, kde na parkovací věž pro kola narazil. Hradeckou věž proto také budují tchajwanští odborníci. Město pro stavbu poskytlo jen část pozemku, zbytek parcel je soukromý.
 
Radnice původně uvažovala o tom, že by první parkovací dům pro kola mohl vyrůst u obchodního centra v Brněnské ulici. Přednost nakonec dostalo Riegrovo náměstí. „Náměstí je frekventovaným cílem a přestupním uzlem pro mnoho lidí cestujících za prací a do škol. Již ráno je složité v této lokalitě nalézt volné místo pro kolo,“ řekla Vlčková. Nevyloučila to, že po pilotním projektu na Riegrově náměstí se dům postaví i v Brněnské.
 
Podle Bernarta by se do města mohli díky parkovacímu domu vydat i cyklisté, kteří z obavy před ztrátou kola do Hradce dosud nejezdili. „Podpořit by to měl i fakt, že tu mohou být zaparkována i kola drahá, která zde budou pojištěna,“ uvedl Bernart. Poplatek za uložení kola by měl být kolem pětikoruny.
Stotisícový Hradec Králové podle průzkumů mobility obyvatel zaujímá první příčky v Česku v každodenní přepravě obyvatel města na kole. Podílí se na tom i to, že město leží v rovinatém terénu. Po městě je několik desítek kilometrů cyklostezek.
zpráva ČTK


Parkovací dům pro kola na Riegrově náměstí v Hradci Králové, investorem je Rudolf Bernart

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz