Parkovací dům v Dolních Břežanech

Parkovací dům v Dolních Břežanech

Dolní Břežany

(9. 2. 2022) Fránek Architects

   
 
 
 
 

Parkovací dům v Dolních Břežanech

Železobetonová stavba s pojezdnou střechou umožní parkování až 200 aut ve třech úrovních. Půdorysně tvoří trojúhelník s jednou konvexně prohnutou stranou, využívá svažitost pozemku a respektuje sklon terénu. Obsahuje parkovací prostory s rampou a dvěma komunikačními jádry. Fasádu od severu tvoří silniční svodidla s větrací funkcí. Svodidla jsou ohýbána do poloměru fasády = zatáčky. Fasády východní a jižní jsou železobetonové s malými provětrávacími otvory v rozmanitém paternu, budou porůstat popínavými rostlinami. 


Tyto otvory jsou zkonstruovány z fragmentů silničních svodidel stejného typu jako na severní fasádě a použitými jako ztracené bednění. Jsou svařené k sobě pod různými úhly. Mají zabránit oslňování rodinných domků v okolí parkovacího domu před reflektory automobilů v nočních hodinách. Uvnitř pak umožňují filtrované nasvětlení interiéru rozptýleným fragmentovaným světlem, podobné jako známe z orientu. Takto použité prvky žárově zinkovaných svodidel opticky a výrazově propojují všechny tři fasády objektu. LED osvětlení na svodidlech severní fasády odkazuje na dlouhou expozici průjezdu aut.
 
Jezírko před parkovacím domem sbírá dešťové vody a pomáhá tak retenci k užitkovému nakládání s vodou. Tři stříšky v nejvyšší úrovni objektu jsou pokryté vegetací. Celý objekt by se v budoucnu měl utopit v zeleni.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák, Pavel Kučera


Klient: Město Dolní Břežany
Autor: Studio Fránek Architects; projekční tým – Jiří Železný, Jiří Vítek, Martina Hamrová, Libor Šenekel, Tamas Tarics
Realizace: PKS
Zastavěná plocha: 2769 m²
Hrubá podlahová plocha: 8132 m²
Užitná plocha: 7956 m²
Plocha pozemku: 4431 m²
Rozměry: 81,3 m / 45,5 m / 9,3 m
Náklady: 73 000 000 Kč

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
49.9663067
14.4617042
Parkovací dům v Dolních Břežanech

Parkovací dům v Dolních Břežanech
Dolní Břežany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 2. 2022 10:03:23. Re: Parkovací dům v Dolních Břežanech. Jitka

 
 
 
 

12. 2. 2022 10:03:23. Re: Parkovací dům v Dolních Břežanech. Jitka

  Chválím redakci za zkrocení mapového šotka :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz