Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích

Stavba je příkladnou ukázkou hospodaření s energiemi, řešení kvality vnitřního prostředí, nakládání s dešťovými vodami i šetrným přístupem k životnímu prostředí. Má zelené střechy, jímáme dešťovou vodu a používáme ji na splachování na WC, solární termické panely slouží k vytápění a ohřevu teplé vody, využívá se tepelných zisků ze slunce i z vnitřních zdrojů, k dotápění jsou navrženy kotle na peletky. Je navrženo nucené větrání s rekuperací. Vše je nastaveno tak, aby fungovalo automaticky s minimální a jednoduchou obsluhou. Jsou použity materiály s minimální ekologickou stopou.

Dům poskytuje komfortní bydlení s přijatelným nájmem pro seniory se souvisejícími službami v 41 bytech, jedno a dvoupokojových s kuchyňským koutem, dům je bezbariérový. Tvoří ho tři objekty – vstupní, ve kterém je soustředěno zázemí, zároveň tvoří bariéru proti hluku od železniční trati. V navazujících dvou objektech jsou jednopokojové a dvoupokojové byty s kuchyňskými kouty. Ve vnitrobloku tak vzniklo atrium.

Nosné konstrukce tvoří kombinace dřeva a vápenopískových cihel. Stropy jsou železobetonové. Konstrukce balkonů je ze dřeva. Do bytů se vstupuje po pavlačích (ocelová konstrukce s železobetonovými stropy) nebo přímo z chodníku. V třípodlažním objektu je pavlač krytá.
Zásobování objektu teplem a teplou vodou bylo řešeno pomocí solárních termických trubkových panelů umístěných na střechách. Teplo ze solárního systému se akumuluje v zásobnících, odkud je distribuováno teplovodní soustavou do jednotlivých bytů. Pro dohřev teplé vody pro hygienické potřeby i vytápění jsou instalovány bytové průtokové stanice. Při zvýšené potřebě tepla se objekty dotápí  kotli na peletky s automatickým podáváním paliva. Peletky jsou do zásobníků foukány přímo z cisterny. Palivo se pak šnekovým dopravníkem automaticky posunuje do kotle.
Objekty jsou vybaveny systémem nuceného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací). Čerstvý vzduch se přivádí do obytných místností vyústkou nade dveřmi, kde je vzduch dohříván radiátory. Padající vzduch se přes radiátor dohřívá, nezpůsobuje průvan a teplota v místnosti je pak rovnoměrná. V koupelně je žebříkový radiátor. Znečištěný vzduch se odvádí z prostoru kuchyňského koutu a koupelny. Distribuce vzduchu probíhá centrálně z větrací jednotky s výměníkem pro zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu (rekuperací). Kvalita vzduchu a dostatečná výměna vzduchu v jednotlivých bytech je hlídána čidly CO2.  Regulaci množství vzduchu a jeho teplotu mohou provádět dle svých potřeb nájemníci jednoduchým regulačním panelem. V místnostech jsou samozřejmě k dispozici otvíravá okna.
O kvalitu mikroklimatu se starají zelené střechy, ty také přispívají k ochraně domů proti letnímu přehřívání. K tomu slouží i další technická opatření – přesahy teras, balkony, vnitřní žaluzie a látkové venkovní rolety.
Veškerá dešťová voda z ploch areálu i ze střech se zadržuje ve třech nádržích a následně se používá pro splachování toalet. Při nedostatku dešťové vody se automaticky přepíná splachování na pitnou vodu z vodovodního řadu.  Přepad z nádrží pro případ přívalových dešťů je sveden do jezírka v atriu objektu, které vytváří velmi pěkný estetický prvek.

Energetická náročnost projektu splňuje požadavky pro zařazení mezi pasivní domy.  Objekty mají energetickou náročnost 12 kWh/m2rok a 18 kWh/m2rok. Rozdílnost je způsobena orientací objektů ke světovým stranám. Měřena byla také průvzdušnost objektů Blower Door Testy dle ČSN EN 13829. Vstupní objekt dosáhl 0,27 h-1, navazující dvoupodlažní 0,46 h-1 a třípodlažní 0,48 h-1.
Areál je osvětlen venkovními svítidly nezpůsobujícími světelný smog. Areál je ozeleněn výsadbou vzrostlých stromů mimo jiné místních ovocných odrůd (třešeň, hrušeň, meruňka), keřovými porosty a najdeme zde i několik hlav vína.

Autorská zpráva

Investor: město Modřice
Projektant: Ing. arch. Josef Smola, Projektový a inženýrský ateliér
Autoři stavby: Ing. arch. Josef Smola, Akad. arch. Aleš Brotánek; autorská spolupráce Jan Praisler
Realizace: Sdružení firem Komfort a.s. a Inter-stav spol. s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*