Pasivní dům u Nové Paky

Pasivní dům u Nové Paky

(18. 2. 2016) ateliér MARDOU

   
 
 
 
 

Pasivní dům u Nové Paky

Kumburský Újezd je okrajovou částí Nové Paky, která má venkovský charakter, dům stojí na podlouhlé lánové parcele. Mezi pozemkem investora a přilehlou místní komunikací je obecní pozemek se vzrostlými stromy, které tvoří přirozenou bariéru mezi veřejným a soukromým prostorem. Jedním z určujících faktorů pro návrh domu byla orientace hřebene kolmo k cestě a tvar střechy (sedlová se sklonem 45 stupňů), tak, aby dům navazoval na sousední tradiční výstavbu. Obytná část domu má tedy sedlovou střechu s cementovláknitými šablonami v tradiční břidlicové barvě. Tuto hmotu protíná podlouhlý kvádr s modřínovou fasádou.

Dům tvoří dvě protínající se tělesa: hmota se sedlovou střechou a k ní kolmý podlouhlý kvádr. Klasická forma je tu dominantní, poutá na sebe pozornost jako tvar v místě tradiční. Příčný kvádr je na pohled jednoduchá konstrukce, jejíž „dodatečnost" naznačuje modřínový obklad, který časem získá typickou šedou patinu. Sedlová střecha je krytá cementovláknitými šablonami v břidlicové barvě. Stěrka dominantní hmoty je neutrálně šedá.
Návrh dispozice vycházel z požadavku investora na umístění všech obytných místností v jednom podlaží (kromě pracovny a pokoje pro hosta), další podmínkou byl například výhled z kuchyňského koutu na příjezdovou cestu nebo z ložnice na hrad Kumburk. 
Za chráněným vstupem je zádveří, které tvoří přechod mezi vstupem do technické místnosti a do obytné části. Půdorys je založen na křížovém uspořádání dvou komunikačních os. Centrem domu je velká obytná místnost, kterou tvoří části pro přípravu jídel, stolování a odpočinek. Prostor je propojený s podkrovní galerií, která slouží jako pracovna. Místnost pro odpočinek (obývací pokoj) vystupuje v kvádrové „přístavbě“ z hlavní hmoty domu směrem k jihu a je oddělena od jídelny dvěma schody. V ose jídelního stolu byla umístěna krbová kamna, která jsou součástí záložního hypokaustního systému vytápění. Směrem k severozápadu jsou paralelně řazeny další obytné místnosti: dva dětské pokoje a ložnice s vlastní koupelnou. Ložnice je orientovaná k západu panoramatickým oknem s výhledem na hrad Kumburk.
V příčné kvádrové hmotě jsou stání pro dvě auta a sklad (zahradní nářadí, dílna).

Konstrukce a technologie
Dům je pasivní dřevostavba s konstrukcí „two by four" založená na železobetonové desce. Tepelnou izolaci vrchní stavby tvoří především foukaná celulóza, obvodové stěny kryje difuzní stěrka nebo dřevěný modřínový obklad s olejovým nátěrem. Interiér chrání proti letnímu přehřívání venkovní žaluzie, jižní prosklení obývacího pokoje přirozeně stíní převislá část ploché střechy. Nad terasou je ocelová konstrukce pergoly se stahovatelnými lamelami.
Hlavním zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch-voda, systém je doplněn solárními panely pro ohřev vody a fotovoltaickou elektrárnou na střeše. Samozřejmostí je nainstalovaný systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla. Doplňkovým a záložním zdrojem je teplovzdušný hypokaustní systém s krbovými kamny na dřevo.
Měrná roční potřeba tepla na vytápění je pod hranicí 15 kWh.m-2.rok-1, a tak dům splnil nejpřísnější kritéria pro získání dotace NZÚ (oblast B1).

Autorská zpráva

Autor: ateliér MARDOU - Martin Doubek, spolupráce D. Chudoba a J. Chudoba
Realizace: Dřevostavby, Jiří Chudoba
Zastavěná plocha: 234 m2
Užitná podlahová plocha obytné části: 190 m2
Obestavěný prostor: 1 090 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz