Pasivní kancelářský dům

Pasivní kancelářský dům

(22. 11. 2010) V Ostravě se staví první pasivní administrativní budova v Česku. Autorem projektu je Radim Václavík.

 
 
 
 

Pasivní kancelářský dům

V Ostravě se staví první pasivní administrativní budova v Česku. Autorem projektu je Radim Václavík.


Ostrava 21. listopadu (ČTK) -
V Ostravě vznikne do poloviny příštího roku první pasivní administrativní budova v Česku. Energeticky úsporný objekt staví za 32 milionů korun ostravská stavební společnost Intoza. Součástí budovy v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách bude školicí středisko, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. ČTK to řekl vedoucí obchodního oddělení firmy Jan Neuwirt.

Čtyřpodlažní budovu staví Intoza v hulvácké průmyslové zóně jako vlastní sídlo. V prvním a druhém patře vznikne školicí centrum pro širokou odbornou i laickou veřejnost, kde se budou od června příštího roku pořádat semináře, školení i konference. "Stále se setkáváme s tím, že laikové, ale i projektanti nemají dostatečné povědomí o moderních technologiích pro energeticky úsporné stavby," řekl dále Neuwirt s tím, že vzdělávací program bude určený také pro studenty, firmy i samotné investory.

Kromě Intozy bude v nové budově sídlit zhruba desítka jejích partnerů, kteří se také zabývají energetickými úsporami - například dodavatelé materiálů. "Vytvoříme takový 'obchodní dům'. Investor přijde s tím, že chce vyměnit okna, a dozví se navíc o rekuperačních jednotkách, tepelných čerpadlech nebo solárních kolektorech," vysvětlil. Partnerské společnosti se budou podílet také na chodu školicího centra i organizaci seminářů.

Budova se zhruba 1300 metry čtverečními podlahové plochy, kterou navrhl ostravský architekt Radim Václavík, bude včetně použitých technologií vzorovou pasivní stavbou. "Je koncipována jako školicí pomůcka, kde si lidé budou moci moderní technologie osahat," dodal. Chybět nebudou okna s trojsklem a regulovaným venkovním stíněním, teplovodní vytápění, nucené větrání s rekuperací či sluneční kolektory.


Ředitel neziskové organizace Centrum pasivního domu Jan Bárta potvrdil ČTK, že již rozestavěný projekt Intozy je první pasivní administrativní budovou v tuzemsku. "V České republice zatím stojí dvě školicí střediska, která jsou pasivními domy. Administrativní objekt v Ostravě bude u nás skutečně prvním svého druhu," řekl Bárta. Projekt je také nominován v celostátní soutěži Český energetický a ekologický projekt 2009.

Pasivní domy se podle Neuwirta vyznačují především úsporou tepla při vytápění a zdravým vnitřním prostředím. Například v pasivním rodinném domě o podlahové ploše 150 metrů čtverečních se ročně protopí kolem 6000 korun. V jeho nízkoenergetickém provedení to je kolem 30.000 Kč a ve srovnatelném standardním domě až kolem 80.000 Kč ročně. Pasivní dům nelze postavit bez masivní tepelné izolace, kvalitních oken a nuceného větrání s rekuperací, dodal.

Česká stavební společnost Intoza působí od roku 1992 hlavně na Ostravsku, Havířovsku a Frýdecko-Místecku. Zaměstnává šest desítek lidí, loni vykázala obrat 180 milionů korun. Zaměřuje se na revitalizace bytových domů, rekonstrukce panelových domů a výstavbu pasivních rodinných domů. Vzorový rodinný dům v pasivním provedení, který bude moci navštěvovat veřejnost, právě dokončuje v Dětmarovicích na Karvinsku.
 Pasivní kancelářský dům
Lokalita: Ostrava
Investor: INTOZA s. r.o.
Autor: ATOS 6 / Radim Václavík
Asistenti: Petr Hýl, Ondřej Vysloužil, Eva Hudzieczková
Specialisté: Michal Havlíček (energetika)
Dodavatelé: INTOZA s. r. o.
Stupeň dokumentace: návrh, DUR, DSP, autorský dozor
Pasivní dům, navržený jako sídlo firmy s presentačním showroomem a sálem pro semináře pro presentaci služeb a výrobků pro stavebnictví.
Koncept vychází ze "
Studie solárního domu". Budova splňuje kriteria nízkoenergetického domu. 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz