Pasivní rodinný dům v Březinách

Pasivní rodinný dům v Březinách

(26. 9. 2018) Mimořádně úsporný dům

   
  • 1. NP

 
 
 
 

Pasivní rodinný dům v Březinách

Novostavba rodinného domu stojí na louce nad údolím řeky Svratky mimo zastavěné území obce Březiny, nabízí klid, soukromí a je obklopena nádhernou krajinou CHKO Žďárské vrchy.
Dům je členěn na dvě části – obytné prostory a technický objekt s garáží, dílnou a vinným sklepem. Oba objekty jsou propojeny vstupním krčkem. Nádvoří mezi domy, které je vydlážděno kamennou dlažbou v šedém odstínu, je uzavřeno dřevěnou bránou.
Tvarosloví domu vychází z tradičních staveb venkovského charakteru, výrazně obdélníkový půdorys je zastřešen sedlovou střechou o sklonu 45º, okraje střech jsou bez přesahů.
Dům využívá umístění na svažitém terénu – technická část je zakousnuta do svahu, což je ideální pro umístění vinného sklepa krytého asi 4 metry zeminy. Společně s přirozeným větráním jsou tak vytvořeny ideální podmínky pro skladování potravin a vína. Obytná část je na jižní straně již cca 2 metry nad okolním terénem. Převýšení je využito pro visuté terasy a ze tří stran prosklený rizalit jídelny.
Celý dům je navržen v kombinaci bílé a šedé barvy v několika odstínech. Dřevěný obklad z neupravených palubek vlivem povětrnosti časem zešedne do téměř stříbrného odstínu.
Dům získal titul Pasivní dům roku 2016 v kategorii mimořádně úsporné domy.

Architekt: Adam Rujbr Architects
Investor: soukromá osoba
Dodavatel: Apolo CZ a EP Stavby, s. r. o.
Podlahová plocha: 276,5 m2
Výpočtová metodika podlahové plochy dle PENB od 2013, Nová zelená úsporám (vnější rozměry)
Obestavěný prostor: 898,4 m2
Energetická náročnost budovy (dle PENB): A – mimořádně úsporná

Konstrukční systém: KM Beta, a. s.
Zdivo z VPC tl. 200 mm + šedý polystyren tl. 300 mm
(součinitel prostupu tepla U = 0,115 W/m2K)

KMB SENDWIX
Vápenopískové cihly (VPC) lze použít pro obvodové i vnitřní zdivo. V interiéru se dá užít jak pro nosné, tak výplňové dělicí stěny, a to především pro svou pevnost v tlaku a zvukověizolační vlastnosti. Pro výše uvedené vlastnosti jsou vápenopískové cihly ideálním materiálem také pro vyzdívání tepelněizolačních vícevrstvých obvodových stěn. Společnost KM Beta je jedním ze čtyř autorů prvního certifikovaného systému zděných sendvičových konstrukcí na domácím trhu, který nese obchodní značku SENDWIX.

Více informací na www.SENDWIX.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 3/2018, str. 70–71

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz