Pasivní rodinný dům v Chelčicích

Pasivní rodinný dům v Chelčicích

Chelčice 135, Vodňany

(7. 4. 2017) Vzorový projekt ze zdiva KMB SENDWIX

   
 
 
 
 

Pasivní rodinný dům v Chelčicích

Bezmála tři roky vývoje a pečlivé přípravy se pozitivně odrazily nejen na kvalitě stavby, komfortu užívání a provozních úsporách, ale i na pořizovací ceně a návratnosti investice do energeticky efektivního opatření. Kvalitní výsledek by nebyl možný bez úzké spolupráce s výrobci stavebních materiálů a technologií, generálního dodavatele stavby a konzultací s odborníky v oboru a řady zkoušek. Životnost konstrukcí a jejich nenáročná údržba je zaručena nejen podrobnými simulacemi při návrhu, ale hlavně použitím jen kvalitních materiálů od certifikovaných výrobců. Domy jsou stavěny výhradně zděnou technologií. Pro své vynikající vlastnosti byly obvodové stěny vyzděny z vápenopískového zdiva SENDWIX tl. 17,5 a 24 cm, dodávaného společností KM Beta.

Obálka domu – „termopancíř“
Provozní náklady jsou navrženy na nejnižší možné úrovni s vyváženou ekonomickou návratností. Dosažené úspory oproti tradičním domům dosahují až 80 %. Náklady na vytápění se předpokládají do 7000 Kč/rok a součet všech energií pro provoz domu 16 000 Kč/rok. Obvodová stěna je z bloků SENDWIX tl. 17,5 a 24 cm s kontaktním zateplením z grafitového polystyrenu tl. 35 cm a šlechtěnou silikonovou omítkou. Výplně otvoru jsou montovány jako předsazené v úrovni venkovního zateplení.

Skladba podlahy v přízemí nad základovou deskou se liší od tradičních řešení jen použitím 18 cm podlahového polystyrenu ve třech vrstvách. Dům je založen na vrstvě granulovitého pěnového skla REFAGLASS nasypaného a zhutněného pod základovou deskou, případně i podél základových pasů v tloušťce až 50 cm.

Krov střechy je z kompozitních I-nosníků, které konstrukci umožňují nejen materiálovou úsporu v rámci vylehčenému profilu, ale hlavně dostatečnou tuhost a eliminaci tepelných mostů. Minerální izolace Rockwool v tloušťce 50 cm ve třech vrstvách předchází přehřátí a ani v době nejvyšších letních teplot nedochází k nepříjemnému prohřátí. Alternativně lze použít ekologickou foukanou celulózu nebo dřevitou hmotu.

TZB

Tradiční technologií pro pasivní domy je systém teplovzdušného vytápění s řízeným větráním a rekuperací s integrovaným zásobníkem tepla (IZT), umožňující připojení s celou řadou zdrojů, a to v bivalentním až trivalentním zapojením. Výhodou IZT je možnost průtočného ohřevu teplé vody. V této sestavě se pak může využít například krb na dřevo, solární termické panely nebo tepelné čerpadlo. Poslední vývoj a zkušenosti z realizace vzorového domu ukazuje, že daleko efektivnější a navíc cenově přijatelnější je koncepce technologií, kterou souhrnně nazýváme solárně aktivní. Instalací fotovoltaických panelů získáme obnovitelný a efektivní zdroj energie.

Vytápění objektu zajišťuje levné elektrické nízkosálavé panely na stěnách nebo na stropě. Ohřev teplé vody je zajištěn elektrickým ohřívačem poslední generace Tatramat s inteligentním SMART termostatem. O kvalitu vzduchu se postará jednoduchá rekuperační větrací jednotka. Ovládání všech technologií je možné jak pomocí programovatelné nástěnné jednotky, tak i dálkově prostřednictvím webového rozhraní.

KMB SENDWIX
Vápenopískové bloky SENDWIX jsou na českém trhu již zavedeným materiálem. Svými vlastnostmi jsou optimální pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních budov. Vyrábějí se pouze z přírodních materiálů – vápna, písku a vody. Nepoužívají se žádné jiné přísady ani chemické prostředky. Vysoká únosnost vápenopískových bloků umožňuje stavbu nosných konstrukcí již od tloušťky stěny 175 mm. To přináší úsporu obestavěného prostoru a investičních nákladů či naopak zvýšení zisků v podobě rozšíření obytné plochy v jednotlivých podlažích. Systém umožňuje zavedení elektroinstalační techniky do prostoru dutých děr v jednotlivých blocích. Menší spotřeba omítkových směsí díky přesným rozměrům zdicích prvků vede k celkové finanční úspoře. Úspora se projeví i u mezibytových stěn. Díky vysoké objemové hmotnosti mají materiály vynikající akustické vlastnosti. Nejpřísnější normové požadavky beze zbytku splňují AKU bloky SENDWIX o tloušťce 240 mm. Vzhledem k nosnosti vápenopískových bloků (40 N/mm²) je možné použít materiál i pro stavby bytových domů, a to ve všech typech nabízených šíří zdiva (290, 240, 175 mm), jež umožňují výstavbu až sedmipodlažních budov bez použití skeletové konstrukce. Vápenopískové zdivo je díky vysoké pevnosti využitelné zvláště pro stavby s vysokým zatížením, kde je požadavek na větší únosnost zdiva při větším rozpětí nosných stěn. Je tak alternativou monolitických betonových konstrukcí.

Objemová hmotnost materiálu je zhruba dvakrát vyšší než u pálených bloků, proto je možné dosahovat vynikajících akumulačních schopností, jež se hodí pro zachovávání stabilní teploty inte­riéru v letním i zimním období. Vzhledem ke svým akumulačním vlastnostem jsou vápenopískové cihly doporučovány pro stavby nízkoenergetických a pasivních domů. Energetické náklady na provoz objektů jsou poté minimální.

Místo: Vodňany – Chelčice
Autor projektu: Archmod / Tomáš Hlavín
Generální dodavatel: CB Building, s. r. o.

podle podkladů společnosti KM Beta Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

  Výrobci/dodavatelé

Dolní Valy 267/2

695 01 Hodonín

Telefon +420 518 321 134, 518 340 938

kmbeta@kmbeta.cz

http://www.kmbeta.cz

 
 
 
 
49.1217872
14.1691150
Pasivní rodinný dům v Chelčicích

Pasivní rodinný dům v Chelčicích
Chelčice 135
Vodňany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

9. 4. 2017 12:18:39. Re: Pasivní rodinný dům v Chelčicích. František

 
 
 
 

9. 4. 2017 12:18:39. Re: Pasivní rodinný dům v Chelčicích. František

  Pod podlahovou deskou 50cm Refaglass a v podlaze dalších 18cm EPS ? Není to poněkud přehnané?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz