Pavilon T

Pavilon T

Výstaviště, České Budějovice

(28. 6. 2018) Atelier 8000

   
 
 
 
 

Pavilon T

Multifunkční pavilon v severní části areálu českobudějovického výstaviště slouží zároveň jako monumentální vstupní brána do areálu. Vstupním koridorem je rozdělen na dvě haly.
Do jeho ortogonálního půdorysu z jihu zasahuje kruhová výseč kopírující komunikaci kruhového objezdu pavilonu Z. V příčném řezu má pavilon tvar půl-elipsy odsazené kolmo od terénu, jejíž výška roste směrem ke středu půdorysu. Podélný řez objektu tvoří od země odsazený oblouk. Hlavní vstupy do obou hal jsou ze zastřešeného koridoru, kterým se od hlavní brány až ke stávajícímu pavilonu Z táhne pás membrán spojující oba pavilony opticky i funkčně.
Prostor pavilonu je možno využít i pro společenské akce nebo pro sportovní účely, dělí se pomocí posuvných nafukovacích příček. Nad vstupní částí větší haly T1 s pokladnou a mobilní šatnou je vestavěna prosklená galerie se salonky. Podél celé severní fasády se táhne pás technologie a veškerého zázemí pavilonu. Hala T2 má při menších rozměrech stejné vlastnosti jako T1.

Nosnou konstrukci tvoří systém dřevěných lepených vazníků, posazených na zvýšených betonových patkách a sloupech. Celistvý plášť na severní fasádě je přerušený jen pásem oken, jižní fasáda je v místě vykrojení prosklená. Nad touto fasádou jsou zvenčí umístěny stínicí membrány pnuté na ocelové konstrukci v mírném odsazení. Východní fasáda ve tvaru evokujícím turbínu, respektive její výseč, je tvořena oblým přesahem střechy, skládaným kovovým pláštěm z profilovaných plechů s kruhovými otvory a předsazenými membránami. Ty jsou vypnuty na ocelových lanech v podobě lopatek turbíny a mají stínící funkci. Západní fasáda je pojednána funkčně, má skládaný kovový plášť z profilovaných plechů s podlouhlým okenním otvorem obdélníkového tvaru, který ve středu přechází do posuvných vrat.

Autorská zpráva
Foto: Jan Mahr


Investor: Výstaviště České Budějovice a.s.
Celková plocha: 5350 m2
Stavební náklady: 220 mil. Kč
Ocenění: Titul PRESTA JIŽNÍ ČECHY 2010 - 2012 v kategorii občanské a průmyslové stavby – novostavba za významný přínos autora návrhu pro architekturu České republiky. Pavilon svou polohou a tvarem splňuje požadavky jak na výstavnictví, tak na využití objektu pro sportovní a společenské akce.
Nominace na titul Dřevostavba roku 2012 Holzbaupreis – Rakousko
Nominace na titul Stavbu roku 2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2011

 
 
 
 
48.9789087
14.4608973
Pavilon T

Pavilon T
Výstaviště
České Budějovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz