Pavilon Z

Pavilon Z

Výstaviště, Husova třída, České Budějovice

(6. 12. 2021) A8000

   
 
 
 
 

Pavilon Z

Výstaviště v Českých Budějovicích se postupně mění; jako první prošel rekonstrukcí pavilon Z pocházející ze sedmdesátých let 20. století. Objekt, který se dříve otevřel veřejnosti sotva párkrát v roce, už letos přivítal nejen agrosalon Země živitelka, ale i koncert Jihočeské filharmonie. Novou vlastností černobílého technologicky pokročilého pavilonu je multifunkčnost a schopnost se přizpůsobit nejrůznějšímu programu.

Návrh rekonstrukce a dostavby pavilonu vycházel z jeho původního tvaru, který tvořily tři zvětšující se kvádry. Základní princip jednoduché stavby od architektů Libora Erbana a Jana Bendy byl v minulosti potlačen a znepřehledněn. Obnovili jsme jeho minimalistickou krásu, inspirací pro rekonstrukci byl rostlinný motiv a proces šlechtění bonsaje. Podobně jako se od rostliny odstřihuje pečlivě vybraná část listů, aby se dosáhlo originálního vzhledu, zbavovali jsme se nánosů a nahodilých vrstev, které budově neprospívaly. Pavilon byl odstrojen na kost, odhalený ocelový skelet je přiznán a povýšen na výchozí princip interiéru. Nové podobě objektu dominuje vzdušnost a střídmost. Hlavní hala je řešena jako otevřený variabilní prostor, který se může měnit: od výstavní haly přes kongresový, divadelní nebo plesový sál. Nové uspořádání prostor dělí na uzavřenou pravou část a velkorysou levou, pojatou volně, pouze s předěleným systémem závěsů. Jakmile jsou rozhrnuté, vniká okolní zeleň do interiéru; když se zatáhnou, vzniká blackbox.
 
Technologie včetně vzduchotechniky či chlazení byly zakomponovány do technologické věže. Tvoří ji přisazená opláštěná ocelová konstrukce s prosklenou spárou, kterou je možné vidět technologie.
 
Interiér jsme ladili v neutrálním barevném spektru bílé a černé, které doplňuje netradiční prosklení. Kromě čirého skla bylo vybráno profilované sklo v přírodní zelenkavé barvě, jež vytváří až snový efekt. Podlaha je minimalistická leštěná betonová. Obvykle ji najdeme v logistických centrech a výrobních halách, tady ale efektivně slouží multifunkčnosti. Unese traktory, ale neurazí ani při společenské události nebo koncertu Jihočeské filharmonie.
 
Vstupní hala a hlavní multifunkční prostor volně přecházejí do horního podlaží, kde jsou dva další sály, které je také možné variabilně dělit. Patra propojuje nový skleněný výtah a schodiště prosvětlené střešním světlíkem.
 
Exteriér v duchu minimalismu podtrhuje copilitová stěna, která vytváří barevné efekty. Na subtilně působící spodní patra je osazena zdánlivě těžká hmota střechy. Poněkud netradičně je však provedena v bílé barvě. Vše je tak sjednoceno.
 
Základní myšlenkou bylo vytvořit maximálně variabilní prostor. České Budějovice potřebují velký kulturní sál, který dokáže sloužit celý rok a přizpůsobí se nejrůznějším výzvám a technickým požadavkům. Nejenom architektonická, ale i technická stránka projektu byla klíčová. Naše studio disponuje vlastní projekční složkou, takže jsme projekt mohli uchopit od samotného nápadu přes návrh až po realizaci vlastními silami. Pavilon Z byl pro naše projektanty výzvou, ale podařilo se nám jej vyprojektovat, povolit a postavit v rekordním čase dvou let.
 
Autorská zpráva
Foto: Ondřej Bouška


Pavilon Z se otevřel veřejnosti letos v srpnu na 47. ročníku agrosalonu Země živitelka. Vystavena zde byla historická zemědělská technika ze sbírek Národního zemědělského muzea, v seminárních místnostech probíhaly odborné semináře. Agrosalon navštívilo během šesti dní 97 500 návštěvníků. Podruhé se pavilon otevřel v říjnu, kdy v něm zahájila další sezónu Jihočeská filharmonie. Třetí akcí se pak stala listopadová výstava Vzdělání a řemeslo.  Pavilon nabízí hlavní sál s kapacitou 850 míst pro sezení či 1500 pro stání, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí. Od nového roku tu bude instalována mobilní elevace.

Investor: Výstaviště České Budějovice, a.s.
Autoři: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa, Petr Hornát; spolupráce Anežka Vonášková, Jaroslav Kedaj
Architektonicko-stavební řešení: Zdeněk Fux, Milan Oktabec, Ladislav Krlín
Dodavatel stavby: OHL ŽS, a.s
Technický dodavatel: ŠTROB & SPOL., s.r.o.
Statika: STATIKON Solutions s.r.o.
Zastavěná plocha: 2400 m2
Užitná plocha: 3200 m2
Obestavěný prostor: 28 500 m3
Celkové náklady: 141 milionů Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.9789117
14.4608660
Pavilon Z

Pavilon Z
Výstaviště, Husova třída
České Budějovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz