Půdní vestavba s mezonetovými byty

Půdní vestavba s mezonetovými byty

Praha 8 - Karlín

(21. 6. 2019) Artikul architekti

   
 
 
 
 

Půdní vestavba s mezonetovými byty

Řešení půdní vestavby bylo kompromisem mezi požadavky investora, památkové ochrany, hygienickými a technickými požadavky na výstavbu. Objemy střešních vikýřů a jejich materiálové řešení reaguje na podmínky rohového domu, který je půdorysně i výškově zapuštěn oproti okolním stavbám. Samotným umístění stavby na úpatí kopce Vítkov není jeho dvorní část střešní roviny pohledově exponovaná. Návrh zachoval výšku, směr hřebene i hlavní uliční i dvorní římsy. Zásahy do uliční části střešní roviny jsme minimalizovali, umístili jsme tu ateliérová okna určená pro historické budovy. Střešní pultové vikýře jsou pouze ve dvorní části střešní roviny. Jejich objemové řešení a umístění reaguje na specifika rohového objektu a jeho velmi členitou střechu. Nové vikýře jsou skryty přisazením ke štítovým stěnám okolních domů a zasazením mezi komínová tělesa. Naopak v pohledově více exponované části byla střecha zrušením světlíku vyčištěna a doplněna pálenou krytinou. Při pohledu z terénu vertikální ukončení domu jasně definuje stávající hlavní římsa; částečně viditelný je pouze vikýř ve spodním plánu střechy. Všechny vikýře byly umístěny tak, aby mezi hřebenem střechy a hranou vikýře zbyl pruh šikmé střechy minimálně na dvě řady tašek. Pro svislé stěny vikýřů byl jako povrchový materiál použit falcovaný měděný plech, který svojí barevností a přírodním vzhledem nejlépe koresponduje se střešní krajinou z pálených tašek.
Na veškerých šikmých částech střechy byla ponechána pálená krytina. Pro zásypy střech pultových vikýřů se použila drť z keramických tašek. Nová okna člení pevné horizontální žaluzie, které je dělí dle fasády domu.
Půdní vestavba byla navržena jako nová vrstva, která se stává plnohodnotnou součásti domu a svým vzhledem nenarušuje střešní krajinu ani architekturu okolních domů.
Ateliér Artikul navrhoval kromě půdní vestavby dvou mezonetových bytů také renovaci fasády celého domu a rekonstrukci společných interiérů.

Interiér bytu: Konceptem návrhu byl velkorysý fluidní prostor s minimem příček. Mezonetová dispozice navíc umožnila vertikální propojení prostoru. Srdcem dispozice je jídelna s kuchyní a obývacím pokojem. Schody propojují místnost s galerií a terasou v horním podlaží bytu. Nedostatky půdního prostoru jsme kompenzovali výhledem na kopec Vítkov a velkými ateliérovými okny, která prostor opticky zvětšují. Přáním investora bylo vytvořit minimalistický světlý prostor – řešením je bílý byt, sjednocený dubovou podlahou se světlou lazurou. Třešničkou na dortu je master bedroom propojená s prostornou koupelnou a volně stojící vanou.

Autorská zpráva

Autor: Artikul architekti – J. Vlček, J. Gabriel, P. Lejdar, Mariana Hanková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz