Půdní vestavba s mezonetovými byty

Řešení půdní vestavby bylo kompromisem mezi požadavky investora, památkové ochrany, hygienickými a technickými požadavky na výstavbu. Objemy střešních vikýřů a jejich materiálové řešení reaguje na podmínky rohového domu, který je půdorysně i výškově zapuštěn oproti okolním stavbám. Samotným umístění stavby na úpatí kopce Vítkov není jeho dvorní část střešní roviny pohledově exponovaná. Návrh zachoval výšku, směr hřebene i hlavní uliční i dvorní římsy. Zásahy do uliční části střešní roviny jsme minimalizovali, umístili jsme tu ateliérová okna určená pro historické budovy. Střešní pultové vikýře jsou pouze ve dvorní části střešní roviny. Jejich objemové řešení a umístění reaguje na specifika rohového objektu a jeho velmi členitou střechu. Nové vikýře jsou skryty přisazením ke štítovým stěnám okolních domů a zasazením mezi komínová tělesa. Naopak v pohledově více exponované části byla střecha zrušením světlíku vyčištěna a doplněna pálenou krytinou. Při pohledu z terénu vertikální ukončení domu jasně definuje stávající hlavní římsa; částečně viditelný je pouze vikýř ve spodním plánu střechy. Všechny vikýře byly umístěny tak, aby mezi hřebenem střechy a hranou vikýře zbyl pruh šikmé střechy minimálně na dvě řady tašek. Pro svislé stěny vikýřů byl jako povrchový materiál použit falcovaný měděný plech, který svojí barevností a přírodním vzhledem nejlépe koresponduje se střešní krajinou z pálených tašek.
Na veškerých šikmých částech střechy byla ponechána pálená krytina. Pro zásypy střech pultových vikýřů se použila drť z keramických tašek. Nová okna člení pevné horizontální žaluzie, které je dělí dle fasády domu.
Půdní vestavba byla navržena jako nová vrstva, která se stává plnohodnotnou součásti domu a svým vzhledem nenarušuje střešní krajinu ani architekturu okolních domů.
Ateliér Artikul navrhoval kromě půdní vestavby dvou mezonetových bytů také renovaci fasády celého domu a rekonstrukci společných interiérů.

Interiér bytu: Konceptem návrhu byl velkorysý fluidní prostor s minimem příček. Mezonetová dispozice navíc umožnila vertikální propojení prostoru. Srdcem dispozice je jídelna s kuchyní a obývacím pokojem. Schody propojují místnost s galerií a terasou v horním podlaží bytu. Nedostatky půdního prostoru jsme kompenzovali výhledem na kopec Vítkov a velkými ateliérovými okny, která prostor opticky zvětšují. Přáním investora bylo vytvořit minimalistický světlý prostor – řešením je bílý byt, sjednocený dubovou podlahou se světlou lazurou. Třešničkou na dortu je master bedroom propojená s prostornou koupelnou a volně stojící vanou.

Autorská zpráva

Autor: Artikul architekti – J. Vlček, J. Gabriel, P. Lejdar, Mariana Hanková

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*