Před 120 lety se narodil architekt a průkopník lyžování Karel Jarolímek

Před 120 lety se narodil architekt a průkopník lyžování Karel Jarolímek

(7. 4. 2008)

 
 
 
 

Před 120 lety se narodil architekt a průkopník lyžování Karel Jarolímek

Fotogalerie ke článku (1)

Karel Jaromírek - pamětní deska v Dvoře Králové. n.L., Plk. Švece 1278

Karel Jaromírek - pamětní deska v Dvoře Králové. n.L., Plk. Švece 1278
Celá fotogalerie (1)

* 1888
+1970

Architekt Karel Jarolímek, od jehož narození uplynulo 5. dubna 120 let, proslul nejen jako vynikající sportovec a propagátor sportu, ale i jako odborník na stavbu lyžařských můstků. Vyprojektoval jich více než čtyři sta a výstavbu mnoha z nich také sám řídil. Ten první vybudoval pod Zvičinou, další pak ve Špindlerově Mlýně, Harrachově, Janských Lázních, Banské Bystrici nebo Štrbském plese.

Jarolímek byl vášnivým a všestranným sportovcem. V mládí se věnoval fotbalu, plavání, atletice, cyklistice, tenisu a hokeji, později nejvíce přilnul k lyžování. Úspěchy i nezdary československého lyžování prožíval se třemi generacemi - nejdříve jako závodník (v sezoně 1912/1913 byl nejlepším lyžařem Zemí koruny české) a později jako činovník a rozhodčí. Byl mimo jiné členem Československého olympijského výboru (jako vedoucí družstva lyžařů se zúčastnil pěti zimních olympijských her) a členem Mezinárodní federace lyžování (FIS). Zemřel v nedožitých 82 letech 25. února 1970.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.4.2008

Doplněno Stavbaweb:
Arch. Karel Jarolímek, stavitel, zasloužilý mistr sportu - Proslavil se nejenom jako vynikající sportovec, propagátor sportu a lyží vůbec, ale i jako odborník na stavbu lyžařských můstků ( např. Štrbské pleso ). Zúčastnil se pětkrát Zimních olympijských her ve funkci vedoucího čs. výpravy a vedl naše sportovce i na devíti Mistrovstvích světa. Byl členem Čs. Olympijského výboru a členem F.I.S. Zúčastnil se jako závodník i tragického závodu na 50 km v Krkonoších, při němž zahynuli jeho sportovní přátelé Hanč a Vrbata, viz. film Synové hor. V 4. dubna roce 1998 bylo arch. Karlu Jarolímkovi uděleno čestné občanství města in memoriam a ještě tentýž den mu byla odhalena Pamětní deska na domě, kde žil (Dvůr Král. n.L., Plk. Švece 1278). (Zdroj: Královedvorsko - osobnosti)

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz