Před 145 lety se narodil slovenský architekt Dušan Jurkovič

Před 145 lety se narodil slovenský architekt Dušan Jurkovič

(26. 8. 2013) Bratislava/Praha (ČTK) - Byl výrazným představitelem secesní architektury. Slovenský architekt Dušan Jurkovič, který se narodil před 145 lety, 23. srpna 1868, vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho unikátní soubory staveb zdobí Luhačovice, Brno či valašský Radhošť.

 
 
 
 

Před 145 lety se narodil slovenský architekt Dušan Jurkovič

Bratislava/Praha (ČTK) - Byl výrazným představitelem secesní architektury. Slovenský architekt Dušan Jurkovič, který se narodil před 145 lety, 23. srpna 1868, vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho unikátní soubory staveb zdobí Luhačovice, Brno či valašský Radhošť.

Jurkovič se narodil ve slovenské obci Turá Lúka, která je nyní součástí Myjavy. Po studiu na nižším gymnáziu v Šoproni odešel do Vídně, kde v letech 1884-1889 studoval na Státní průmyslové škole. Během praxe v ateliéru architekta Bully v Martině ho zaujaly práce lidových tesařů ve dřevě. Šest let pracoval v ateliéru architekta Michala Urbánka ve Vsetíně, kde studoval valašské lidové stavby. V letech 1889 až 1899 působil na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Obě stavby jsou národní kulturní památkou.

Později se přesunul do Brna, kde se záhy zapojil do brněnského kulturního života. Stal se členem Klubu přátel umění, s jehož podporou vydal publikaci Pustevny na Radhošti (1900). Z jeho brněnských realizací je nejvýznačnější vlastní vila v Žabovřeskách, jež slučuje principy lidové tvorby s modernou.

Jurkovič, který zemřel v prosinci 1947, také realizoval lázeňské domy v Luhačovicích, kterým vtisknul originální podobu. Loni radnice v Rožnově pod Radhoštěm postavila podle Jurkovičových návrhů z roku 1896 rozhlednu, která stojí na Karlově kopci nad skanzenem.


Libušín a Maměnku na Pustevnách fotili 14. srpna 2013 L. a M. Sršňovi

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz