Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

(4. 4. 2013) (ČTK) - Před 40 lety, 4. dubna 1973, bylo slavnostně otevřeno Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku, komplex sedmi budov, z nichž nejznámější byla dvojice mrakodrapů zvaných "dvojčata" (Twin Towers). S 417 metry se tehdy "dvojčata" stala nejvyššími budovami světa, když na špičce vystřídala po 40 letech newyorskou budovu Empire State Building (381 metrů). V roce 1974 převzala po WTC štafetu nejvyšší budovy světa chicagská Sears Tower se 442 metry.Osud stavby se naplnil po teroristických útocích v září 2001. Teroristé unesenými letadly tehdy narazili do dvojice mrakodrapů, které zcela zničili a v troskách zahynulo přes 2600 lidí. Další unesené letadlo islamističtí teroristé namířili do budovy Pentagonu u Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2996 lidí a přes 6000 bylo zraněno. K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

 
 
 
 

Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

(ČTK) - Před 40 lety, 4. dubna 1973, bylo slavnostně otevřeno Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku, komplex sedmi budov, z nichž nejznámější byla dvojice mrakodrapů zvaných "dvojčata" (Twin Towers). S 417 metry se tehdy "dvojčata" stala nejvyššími budovami světa, když na špičce vystřídala po 40 letech newyorskou budovu Empire State Building (381 metrů). V roce 1974 převzala po WTC štafetu nejvyšší budovy světa chicagská Sears Tower se 442 metry.Osud stavby se naplnil po teroristických útocích v září 2001. Teroristé unesenými letadly tehdy narazili do dvojice mrakodrapů, které zcela zničili a v troskách zahynulo přes 2600 lidí. Další unesené letadlo islamističtí teroristé namířili do budovy Pentagonu u Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2996 lidí a přes 6000 bylo zraněno. K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

WTC (zdroj: Wikipedie, autor: MesserWoland) WTC - 1992 (zdroj: Wikipedie, autor: Sander Lamme)
Původní budovy WTC navrhli americký architekt japonského důvodu Minoru Yamasaki a Američan narozený na území Slovenska Emery Roth. Stavební práce na centru začaly v dubnu 1966; poslední budova (budova číslo sedm) byla dokončena v roce 1987. V září 2001 byly zničeny všechny budovy. Na takzvaném Ground Zero, kde stávaly věže WTC, se nyní nachází památník a budují se zde budovy nového Světového obchodního centra. Původní návrh komplexu byl dílem architekta Daniela Libeskinda, který se však od projektu kvůli pozdějším zásahům distancoval.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz