Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

(4. 4. 2013) (ČTK) - Před 40 lety, 4. dubna 1973, bylo slavnostně otevřeno Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku, komplex sedmi budov, z nichž nejznámější byla dvojice mrakodrapů zvaných "dvojčata" (Twin Towers). S 417 metry se tehdy "dvojčata" stala nejvyššími budovami světa, když na špičce vystřídala po 40 letech newyorskou budovu Empire State Building (381 metrů). V roce 1974 převzala po WTC štafetu nejvyšší budovy světa chicagská Sears Tower se 442 metry.Osud stavby se naplnil po teroristických útocích v září 2001. Teroristé unesenými letadly tehdy narazili do dvojice mrakodrapů, které zcela zničili a v troskách zahynulo přes 2600 lidí. Další unesené letadlo islamističtí teroristé namířili do budovy Pentagonu u Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2996 lidí a přes 6000 bylo zraněno. K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

 
 
 
 

Před 40 lety bylo otevřeno WTC, v roce 2001 zničené teroristy

(ČTK) - Před 40 lety, 4. dubna 1973, bylo slavnostně otevřeno Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku, komplex sedmi budov, z nichž nejznámější byla dvojice mrakodrapů zvaných "dvojčata" (Twin Towers). S 417 metry se tehdy "dvojčata" stala nejvyššími budovami světa, když na špičce vystřídala po 40 letech newyorskou budovu Empire State Building (381 metrů). V roce 1974 převzala po WTC štafetu nejvyšší budovy světa chicagská Sears Tower se 442 metry.Osud stavby se naplnil po teroristických útocích v září 2001. Teroristé unesenými letadly tehdy narazili do dvojice mrakodrapů, které zcela zničili a v troskách zahynulo přes 2600 lidí. Další unesené letadlo islamističtí teroristé namířili do budovy Pentagonu u Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2996 lidí a přes 6000 bylo zraněno. K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

WTC (zdroj: Wikipedie, autor: MesserWoland) WTC - 1992 (zdroj: Wikipedie, autor: Sander Lamme)
Původní budovy WTC navrhli americký architekt japonského důvodu Minoru Yamasaki a Američan narozený na území Slovenska Emery Roth. Stavební práce na centru začaly v dubnu 1966; poslední budova (budova číslo sedm) byla dokončena v roce 1987. V září 2001 byly zničeny všechny budovy. Na takzvaném Ground Zero, kde stávaly věže WTC, se nyní nachází památník a budují se zde budovy nového Světového obchodního centra. Původní návrh komplexu byl dílem architekta Daniela Libeskinda, který se však od projektu kvůli pozdějším zásahům distancoval.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz