Předmostí v Kralupech nad Vltavou
(29. 11. 2016) Tereza Kaňková, Jaroslav Kaňka
Předmostí v Kralupech nad Vltavou
Most TGM v Kralupech
nad Vltavou byl postaven podle projektu J. Krohy a J. Farského, nyní je
kulturní památkou ČR a jednou z mála, ne-li vůbec jedinou architektonicky
významnou stavbou ve městě. Tuto skutečnost jsme maximálně respektovali. Cílem
projektu bylo navrhnout opravu a využití levobřežního předmostí. V průběhu
zpracování dokumentace se ukázalo, že do řešeného území je třeba zahrnout i
okolní pozemky a navrhnout úpravy pro jejich rekreační využití. Místo je totiž
průsečíkem různých aktivit: prochází tudy několik turistických stezek, jež se v
Kralupech kříží, především zde vede trasa pro pěší a cyklisty Praha – Drážďany.
Dále je tu také kotviště, stále více využívané rekreačními plavidly a kromě
toho se asi 300 m odtud nachází železniční nádraží Kralupy. Přímo se tak nabízí
propojení pěší, cyklistické, železniční i lodní dopravy. Součástí řešení bylo i
obnovení pěší komunikace z mostu na nádraží, která byla zbytečně zrušena před
čtyřiceti lety.
Budova má čtvrtkruhový půdorys, ohraničený konstrukcí mostu, a navazuje na původní věžovitou budovu, kterou jsme do novostavby začlenili. Vzhledem ke své výšce zůstala dominantou prostoru. Dělicí strop byl probourán, takže vznikl zajímavý věžovitý interiér, využitý jednak jako mohutný světlovod a jednak jako komín pro odvětrání vnitřního prostoru. V interiéru je počítáno zhruba se 25 místy k sezení. Technicky se jedná o ocelobetonovou stropní desku nesenou na jedné straně stávající opěrnou stěnou a štíhlými ocelovými sloupy po obvodě na straně druhé. Před sloupy je osazen vnější prosklený plášť z izolačních trojskel do hliníkových profilů.
Terasy jsme v maximální míře zachovali – rozděleny jsou na dvě úrovně, jež respektují stávající terén, odděleny jsou širokými schodišťovými stupni určenými k posezení. Toto uspořádání má mnoho výhod: přehledný prostor, využití celkové plochy areálu, možnost využití stupňů i jako hlediště při kulturních akcích. Také stávající galerie s výhledem na řeku byla využita pro posezení hostů. Projekt počítal s odstavnými plochami pro kola.
Z průběhu stavby
Zásadní pro nás bylo dodržení technologie tvrdých cementových (teracových) omítek, které jsou typické pro mnoho funkcionalistických staveb. Jedná se o poměrně náročnou operaci vyžadující znalosti nejen práce s plastickým materiálem, ale i kamenických způsobů opracování.
Prováděly se tyto práce: Opravy teracových ploch pemrlováním, doplnění drobných výtluků a prasklin, přebroušení a obnovení původních rohových „šalírů“. Nové teracové prvky vyžadovaly opravu podkladu (jedná se vlastně o kompletní repliku zničené omítky). V místech, kde byla omítka v dobrém stavu, ale oddělena od podkladu, byla provedena injektáž a její přikotvení podkladu. Penetrace proti nasákavosti vodou.
Zámečnické konstrukce: Původní ocelové zábradlí je originálem vyrobeným pro tuto stavbu. Jedná se o poměrně složitě tvarované masivní, plné, čtvercové profily 40/40 mm. Jednotlivé profily jsou vzájemně spojeny ocelovými čepy. Zábradlí bylo ve velmi špatném stavu – zčásti chybělo, někde bylo silně zkorodované, někde zdeformované (padající stromy). Restaurování tohoto zábradlí bylo poměrně složitou a drahou záležitostí.
Ocelová okénka charakteristického tvaru (obdélník rozdělený na třetiny po výšce) vyrobená převážně z profilů L30/30 s jednoduchým zasklením se zčásti zachovala. Jejich stav a konstrukce ale neumožňovala jejich další použití (tepelně izolační vlastnosti). Proto byly nově osazeny repliky z hliníkových profilů s izolačním dvojsklem.
Nové prvky:
- Prosklená plocha fasády (trojskla do kovových rámů)
- Pohledový beton v přírodním odstínu - sokl, atika a vstupní portál
- Vnitřní podlaha je z litého teraca, stěny byly opatřeny stěrkou Pandomo
- Tartanová podlaha v červeném odstínu jako barevný kontrast k betonovým povrchům na vnější terase
- Čedič z lomu Dubičná byl použit na gabiony, jimiž je zajištěna stabilita svahu, na plotový protihlukový gabion, dále na mozaikovou dlažbu vnějších ramp a jako solitéry.
Instalace oběžného kola jako technické památky
Umístění památky v rekreační zóně umožňuje procházejícím prohlídku a navíc tvoří příjemný prvek, který dotváří atmosféru nábřeží. Protože se jedná o součást vodní elektrárny, byl zvolen břeh řeky. Použité materiály (stěny z monolitického betonu a těžká čedičová dlažba) jsou navrženy tak, aby působily přirozeně a vytvářely vhodné nerušící pozadí. Instalace navazuje na objekt Turistického centra a měla by být doplněna další součástí téhož technologického celku, a sice unikátním regulátorem otáček, který by měl stát u spodního vstupu.
Informační text na instalaci: Převodové kolo s pastorkem bylo součástí soustrojí Francisovy turbíny o výkonu 700 kW ve vodní elektrárně Miřejovice. Sloužilo k převodu energie od vlastní turbíny ke generátoru vyrábějícímu elektrický proud. Zajímavostí je šípové ozubení Citroen, jehož předností je tichý chod a malé opotřebení. Grafickým znázorněním tvaru tohoto ozubení vzniklo logo firmy, které je dodnes užíváno na všech automobilech této značky. Výrobcem turbiny byla firma Českomoravská Kolben. Celé zařízení bylo instalováno v letech 1924-1928 a pracovalo bez problémů až do roku 2011. V témže roce ho darovala firma ENERGO-PRO Czech s.r.o. městu Kralupy nad Vltavou jako pozoruhodnou technickou památku z blízkého okolí.
Autorská práva
Projekt získal Cenu za nejlepší realizaci veřejného prostoru v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2016
Kralupy Předmostí – Tutistické centrum
Autoři projektu: Ing. Tereza Kaňková, Ing. Jaroslav Kaňka; poluautorka Ing. Arch. Pavla Krásová
Dodavatel: BUILDING - LT, s.r.o., stavbyvedoucí Ing. Vladimír Stahr
Instalace oběžného kola: Ing. Jaroslav Kaňka
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Dokončení
2015
Komentáře ke článku
Škoda, že místo parkových úprav a samý keřík nikoho nenapadlo vytvořit prostor pro zimní radovánky dětí. Ideální délka a prudkost svahu. Dojezd je královský a bezpečný. Je to ideální orientace svahu. Kdybych byl zástupce města nebál bych se investice do sněžného děla. Zimní tržby kavárny by byly astronomické. RV |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 23:26:58
Získejte rychlou nabídku půjčky
Dobrý den, hledáte finanční pomoc za rozumných podmínek a potřebujete mít prostředky na svém bankovním účtu do 24 hodin? Jste zaměstnáni nebo podnikáte, ale vaše banka vaši žádost zamítla? Máte nepříjemný záznam v registru dluhů, kterého se jen tak nezbavíte? V každém případě vám mohu s vaším příjmem půjčit, kolik chcete. Požádejte o skvělé nebankovní finance s výhodnými podmínkami. Napište mi e-mail:petrabudinska1@gmail.com
7. 6. 2023 20:42:31
Re: Re: Rodinný dům Tribuna.
To máte to samé, jako rodinný dům v Mníšku, který má nízké parapety. Nebo velká spousta předělávaných interiérů, kde se po úpravě vstupuje na WC přímo z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel. Ale stavebnímu úřadu bych za to až tak vinu nedávala. K souhlasu se stavbou se nepředkládá prováděcí projekt, za správnost projektu odpovídá projektant a stavby jako jsou rodinné domy se nechodí kolaudovat, protože se jen vydává souhlas s užíváním
7. 6. 2023 19:45:10
Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy.
Jestli to nebude tím, že spousta požadavků je jen v ČSN, které dřív byly ale dnes nejsou závazné.
7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,