Přednáškový cyklus Adolf Loos: 150

Přednáškový cyklus Adolf Loos: 150

(13. 10. 2020) Úvodní díl představí architektovo dílo v Brně a okolí

   
 
 
 
 

Přednáškový cyklus Adolf Loos: 150

Přestože aktuální vývoj pandemie koronaviru kulturním a vzdělávacím akcím příliš nepřeje, i pro letošní podzim připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor čtyřdílnou přednáškovou sérii. Vzhledem k nadcházejícímu 150. výročí narození Adolfa Loose ji věnuje právě realizacím světoznámého architekta a jeho spolupracovníků. Odborníci z České republiky i zahraničí představí výsledky recentního výzkumu jeho tvorby, nové možnosti chápání jeho výjimečné prostorové koncepce či současné přístupy k obnově Loosova díla. Kvůli nynějším epidemiologickým opatřením proběhnou přenášky v distanční formě a budou streamovány na facebookovém profilu a Youtube kanálu Pěstuj prostor.

V úvodním dílu série vystoupí historička umění a architektury Jana Kořínková z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. V přednášce, jejíž online přenos bude probíhat ve středu 14. října 2020 od 18 hodin na této adrese, přiblíží aktuální poznatky o Loosově tvorbě. Zaměří se na architektovy realizace v jeho rodném Brně a nedalekých Hrušovanech u Brna, a také na společenské kontakty, které Adolf Loos ve svém rodišti udržoval. Součástí přednášky bude i prezentace bohaté vizuální dokumentace získané během hloubkového archivního výzkumu i osobních návštěv staveb. 

Další díl cyklu Adolf Loos 150, připravovaného s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Plzeňského kraje, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 28. října 2020 od 18 hodin opět na facebookovém profilu a Youtube kanálu Pěstuj prostor. S přednáškou představující celkovou obnovu Semlerovy rezidence vystoupí historik architektury a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni Petr Domanický.

Mgr. Jana Kořínková, Ph.D.
Brněnská historička umění a architektury, která v současnosti působí na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, se ve své výzkumné práci věnuje především podmínkám spolupráce umělců s architekty v období socialistického Československa. Od roku 2017 provádí revizi výzkumu tvorby Adolfa Loose pro brněnské stavebníky. Je autorkou publikace Adolf Loos a konfiskované vzpomínky rodiny Viktora rytíře von Bauera-Rohrfelden (2018), spoluatorkou výstavy Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy (Muzeum města Brna, 3. 6. – 31. 12. 2020) a spolu s Pavlou Cenkovou v roce 2020 vytvořila koncepci architektonické stezky Po stopách Adolfa Loose pro Brněnský architektonický manuál. V současné době spolupracuje s Dagmar Černouškovou na výzkumu „brněnských stop“ Adolfa Loose pro chystanou publikaci. Je členkou volného sdružení Vetřelci a volavky, dlouhodobou spolupracovnicí webového magazínu Artalk.cz a editorkou serveru Archiweb.cz.

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz