Přelouč má novou radnici za 96 milionů korun

Přelouč má novou radnici za 96 milionů korun

(8. 2. 2012) Budova byla postavena podle návrhu architekta Milana Košaře.

 
 
 
 

Přelouč má novou radnici za 96 milionů korun

Budova byla postavena podle návrhu architekta Milana Košaře.

Budovu radnice navrhl pardubický architekt Milan Košař. Ten také nakonec rozhodl o tom, že nedalekou pěší zónu bude zdobit betonová plastika akademické sochařky Kláry Klose nazvaná Týden, na níž si budou moci kolemjdoucí odpočinout. foto: Městský úřad Přelouč
Přelouč (Pardubicko) 7. února (ČTK) - Městský úřad v Přelouči bude zanedlouho sídlit v jediné budově. Ve městě byla otevřena nová radnice za téměř 96 milionů korun, kam se sestěhují úředníci z dosavadních tří budov.

Moderní pětipodlažní objekt má kvádrový tvar, jenž obklopuje středové atrium. Nejvyšší patro je zkosené a z velké části prosklené. Budova nahradí prostory, které město užívalo v domech na Masarykově náměstí číslo 25 a 27 a v prostorách soukromé firmy. Rekonstruovat historické objekty by bylo příliš nákladné a výsledek by neodpovídal potřebám moderního úřadu, proto zastupitelé rozhodli o výstavbě zcela nové radnice v ulici Československé armády nedaleko od centra.

Původní rozpočet stavby se vyšplhal z 83 na téměř 96 milionů korun. "Podle požadavků města byl projekt změněn. Přibyla část patra pro služebnu městské policie, mimo jiné bylo také upraveno prostranství před budovou," řekla ČTK starostka Irena Burešová (ODS). Náklady také o dva miliony zvýšil archeologický výzkum.

Na výstavbu se městu nepodařilo získat dotaci, muselo proto najít peníze z vlastních zdrojů. "Od roku 2003 jsme si dávali stranou mimořádné příjmy z prodeje majetku a městských lesů," uvedla Burešová.

Kvůli stěhování úřadu se budou muset lidé v Přelouči obrnit trpělivostí. Radnice bude od 16. do 21. února uzavřena, vyřizovat bude pouze naléhavé případy.

První známé sídlo přeloučské radnice bylo v bývalém renesančním Panském domě, který dal vystavět tehdejší majitel města Jan z Pernštejna na západní straně náměstí kolem roku 1538. Dům získala pravděpodobně v roce 1562 městská rada za částečnou úhradu dluhů po Jaroslavu z Pernštejna a zřídila z něj na tehdejší dobu velmi reprezentativní radnici. Od té doby se pětkrát stěhovala.

Související články:
Přelouč začíná stavět novou radnici 16.3.2010

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz