Přestavba 150 let starého domu v Jizerských horách

Přestavba 150 let starého domu v Jizerských horách

(30. 11. 2020) A1 Architects

   
 
 
 
 

Přestavba 150 let starého domu v Jizerských horách

Navštívili jsme zajímavý dům, který vznikl náročnou přestavbou sto padesát let starého žulového domu. Promyšlený architektonický koncept vychází vstříc požadavkům na přísné regulativy CHKO i na nejnáročnější kritéria současného bydlení.

Rozhodla statika

Původní stavba prakticky neměla žádné základy a stála jen na mělkých žulových pasech, v podstatě na jílu. Vnitřní omítky byly „nacucané“ vodou jako houba a byly plesnivé. Dům byl značně staticky narušený a extrémně složitě izolovatelný. Když majitel povolal na místo dva statiky, jejich verdikt zněl, že se dům musí zbourat, protože je natolik narušený, že je neopravitelný. 

„Když jsme otloukli omítku, zjistili jsme, že pod ní je samá žula. Kdybych chtěl zachovat žulový exteriér, museli bychom izolovat směrem dovnitř, což by ubralo místo v obytném prostoru. Tak jsme se rozhodli, že postavíme kopii původního domu, ale o metr vyšší, aby šlo obývat i podkroví, což předtím nebylo možné. A že se vrátíme do původního půdorysu, protože dům byl z jedné čtvrtiny zbořený. Prakticky jsme ho vystavěli znovu na původních základech,“ pokračuje majitel. „Od začátku bylo jasné, že dům budou projektovat architekti ze studia A1 Architects. Líbí se mi jejich styl, který se navíc absolutně hodí k architektonické interpretaci původního horského domu pro 21. století.“

Žulová předstěna
Výrazným prvkem a reminiscencí na původní podobu domu je žulová předstěna o hmotnosti 36 tun, která byla postavena z původního materiálu z rozebraného domu. Žula byla rovněž použita na překlady a parapety. Předstěna má vzhledem ke své hmotnosti samostatné základy o metr a půl větší hloubce, které jsou armaturami a ocelovými lany v betonu provázány se základy dřevostavby. Toto technologicky i finančně náročné řešení zaručuje, že za sto let bude možné dřevostavbu zbourat a k žulové zdi postavit zcela nový dům..

Celý článek včetně fotogalerie najdete na webu mujdum.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz