Cílem projektu bylo vybudovat bydlení v pasivním standardu pro mladou rodinu a přitom umožnit provozní spojení s původní částí dvora, kterou využívají rodiče a prarodiče. Architektonické ztvárnění stavby respektuje při pohledu ze dvora v maximální míře genius loci tohoto místa. Hmota nástavby byla navýšena o 1,6 m oproti původní výšce hřebene, sklon a tvar střechy a směr hřebene zůstaly zachovány stejně jako původní členění fasády, poloha oken i jejich šambrány.
Při tvorbě dispozičního konceptu jsme se rozhodli oddělit provoz nástavby od zemědělské usedlosti při zachování možnosti komunikačního propojení. Půdorysná stopa chlévů neumožnila realizovat plnohodnotný stavební program dle přání investora. Tento problém jsme řešili předsazenými arkýři na štítových stěnách a kompletním vykonzolováním do horní zahrady.
Vzhledem k obtížnému zajištění tepelně izolačních vlastností masivních kamenocihelných stěn bylo 1. NP ponecháno jako nevytápěné, slouží jako sklad, je tu také technická místnost. Obytné místnosti jsou umístěny ve 2. NP a 3. NP se využívá pro doplňkové prostory (spací místa, archivy a knihovny).
Nosná konstrukce nástavby je navržena jako soustava 16 rámů s tuhými rámovými spoji. Toto řešení oproti běžné vaznicové krovové soustavě umožnilo efektivnější a variabilnější provozní využití interiéru.
Rovnotlaké řízené větrání s rekuperací tepla zajišťuje jednotka DUPLEX 510 ECV4 bez dohřevu vzduchu. Dohřev vzduchu je realizován prostřednictvím podlahových konvektorů s externím přívodem vzduchu v jednotlivých místnostech. Přívod vzduchu je ze západní fasády buď přes hlavní nasávací potrubí či alternativně přes servoklapku delším vedením v nevytápěné části chlévů pod stropem 1. NP. V zimních měsících tak dochází k částečnému předehřevu vzduchu tímto potrubím, v letních měsících potrubí funguje jako pasivní chladič.
Hlavním zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody je plynový kondenzační kotel o celkovém výkonu 3,3 – 14 kW s napojením na zásobník IZT s rezervní elektropatronou. Plynový kotel slouží pouze pro vykrytí výkonových špiček, kdy nedodává energii krbová vložka a solární panely. Krbová vložka (krbová kamna) se nacházejí v obývacím pokoji ve 2. NP.
Ohřev vody zajišťují solární panely, krbová vložka a dohřev plynovým kotlem nebo elektropatronou, akumulaci energie centrální IZT zásobník.
Při návrhu byl velký význam věnován eliminaci letního přehřívání. Všechna okna jsou stíněna venkovními žaluziemi (poloatomatický systém centrálního ovládání žaluzií).
Autorská zpráva
Projekt byl zařazen do
programu Nová Zelená Úsporám a obdržel podporu v oblasti B Výstavba RD s velmi
nízkou energetickou náročností. Stavba získala 1. cenu v soutěži Zelená
rekonstrukce v kategorii hlasování veřejnosti.
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…