Přestavba chlévů na bydlení

Přestavba chlévů na bydlení

Vochov

(5. 3. 2019) KUBUS atelier

   
 
 
 
 

Přestavba chlévů na bydlení

Novostavba pasivního rodinného domu byla koncipována jako dostavba a nástavba chlévů. Areál tvoří soubor obytných a hospodářských stavení, které jsou zachovalým příkladem zemědělského dvora přelomu 19. a 20. století. Několik staveb se dochovalo pouze částečně, je patrná jen jejich půdorysná stopa. Areál byl v 80. letech rekonstruován tak, aby zůstal zachován historický kontext i stavební detaily. K rekonstrukci, respektive nástavbě, byla určena budova stájí na jihovýchodní straně dvora, která navazuje na horní zahradu se vstupem z místní komunikace.
Cílem projektu bylo vybudovat bydlení v pasivním standardu pro mladou rodinu a přitom umožnit provozní spojení s původní částí dvora, kterou využívají rodiče a prarodiče. Architektonické ztvárnění stavby respektuje při pohledu ze dvora v maximální míře genius loci tohoto místa. Hmota nástavby byla navýšena o 1,6 m oproti původní výšce hřebene, sklon a tvar střechy a směr hřebene zůstaly zachovány stejně jako původní členění fasády, poloha oken i jejich šambrány.
Při tvorbě dispozičního konceptu jsme se rozhodli oddělit provoz nástavby od zemědělské usedlosti při zachování možnosti komunikačního propojení. Půdorysná stopa chlévů neumožnila realizovat plnohodnotný stavební program dle přání investora. Tento problém jsme řešili předsazenými arkýři na štítových stěnách a kompletním vykonzolováním do horní zahrady.
Vzhledem k obtížnému zajištění tepelně izolačních vlastností masivních kamenocihelných stěn bylo 1. NP ponecháno jako nevytápěné, slouží jako sklad, je tu také technická místnost. Obytné místnosti jsou umístěny ve 2. NP a 3. NP se využívá pro doplňkové prostory (spací místa, archivy a knihovny).

Nosná konstrukce nástavby je navržena jako soustava 16 rámů s tuhými rámovými spoji. Toto řešení oproti běžné vaznicové krovové soustavě umožnilo efektivnější a variabilnější provozní využití interiéru.
Rovnotlaké řízené větrání s rekuperací tepla zajišťuje jednotka DUPLEX 510 ECV4 bez dohřevu vzduchu. Dohřev vzduchu je realizován prostřednictvím podlahových konvektorů s externím přívodem vzduchu v jednotlivých místnostech. Přívod vzduchu je ze západní fasády buď přes hlavní nasávací potrubí či alternativně přes servoklapku delším vedením v nevytápěné části chlévů pod stropem 1. NP. V zimních měsících tak dochází k částečnému předehřevu vzduchu tímto potrubím, v letních měsících potrubí funguje jako pasivní chladič.
Hlavním zdrojem tepla pro vytápění a přípravu teplé vody je plynový kondenzační kotel o celkovém výkonu 3,3 - 14 kW s napojením na zásobník IZT s rezervní elektropatronou. Plynový kotel slouží pouze pro vykrytí výkonových špiček, kdy nedodává energii krbová vložka a solární panely. Krbová vložka (krbová kamna) se nacházejí v obývacím pokoji ve 2. NP.
Ohřev vody zajišťují solární panely, krbová vložka a dohřev plynovým kotlem nebo elektropatronou, akumulaci energie centrální IZT zásobník.
Při návrhu byl velký význam věnován eliminaci letního přehřívání. Všechna okna jsou stíněna venkovními žaluziemi (poloatomatický systém centrálního ovládání žaluzií).

Autorská zpráva

Projekt byl zařazen do programu Nová Zelená Úsporám a obdržel podporu v oblasti B Výstavba RD s velmi nízkou energetickou náročností. Stavba získala 1. cenu v soutěži Zelená rekonstrukce v kategorii hlasování veřejnosti.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz