Přestavba historického pivovaru v Domažlicích

Přestavba historického pivovaru v Domažlicích

(20. 11. 2014) V multifunkčním centru by měly být funkční minipivovar, restaurace, knihovna, galerie, muzeum pivovarnictví a sklářství, klubové centrum a společenský sál. Jako první přijde na řadu dominantní část bývalého městského pivovaru z 18. století, věž zvaná Hvozd. Z ní by se měla stát galerie. V architektonické soutěži  na přestavbu pivovaru v roce 2012 zvítězil architektonický ateliér Mepro společně s ateliérem R2W architekti.  Atelier Mepro pak měl za úkol oba vítězné projekty zkloubit do jediného. Výsledný projekt je kombinací dispozičního řešení ateliéru Mepro a části opláštění od R2W architekti (doplněno Stavabweb).

 
 
 
 

Přestavba historického pivovaru v Domažlicích

V multifunkčním centru by měly být funkční minipivovar, restaurace, knihovna, galerie, muzeum pivovarnictví a sklářství, klubové centrum a společenský sál. Jako první přijde na řadu dominantní část bývalého městského pivovaru z 18. století, věž zvaná Hvozd. Z ní by se měla stát galerie. V architektonické soutěži  na přestavbu pivovaru v roce 2012 zvítězil architektonický ateliér Mepro společně s ateliérem R2W architekti.  Atelier Mepro pak měl za úkol oba vítězné projekty zkloubit do jediného. Výsledný projekt je kombinací dispozičního řešení ateliéru Mepro a části opláštění od R2W architekti (doplněno Stavabweb).

Výsledný projekt je kombinací dispozičního řešení ateliéru Mepro a části opláštění od R2W architekti
(ČTK) -
V Domažlicích začala přestavba historického pivovaru na víceúčelové centrum. Místo si převzal stavitel a do června příštího roku bude opravená dominantní věžová část, takzvaný pivovarský hvozd, v němž se dříve sušil slad.

Za 25 miliónů korun v hvozdu vznikne víceposchoďová galerie a schodiště, výtah a technické a sociální zázemí pro celý budoucí komplex. Na první etapu získalo město z EU dotaci 15 miliónů korun, řekl ČTK starosta Miroslav Mach (Sdružení pro Město Domažlice).

Celý projekt počítá s tím, že chátrající pivovar, jehož historie sahá do 18. století, se postupně přemění v centrum s výstavními a muzejními prostory, knihovnou a kulturním sálem. Objektu se má ale vrátit i jeho původní účel. Město v něm chce vybudovat pivovar a restauraci. Kompletní rekonstrukce má stát kolem 90 miliónů. „Projekty máme připravené, budeme nyní čekat a zjišťovat, jaké dotační tituly EU bychom mohli na další etapy postupně využít. Rádi bychom s opravami pokračovali plynule,“ řekl Mach.

Věž hvozdu zakončená komínem se opraví nejdřív. Kromě moderních prostor a technického zázemí zůstanou v interiéru industriální pozůstatky – ozubená kola či převody. Prosklené spodní patro umožní průhled na technologii pivovaru, který zde později vznikne. „V hvozdu se bude kompletně opravovat vše – střecha, krovy, které jsou napadené dřevomorkou. Bude to hlavní komunikační prostor, z něhož bude přístup do dalších částí," popsal starosta. V další etapě oprav chce město například vybudovat ve dvou velkých dřevěných sálech bývalých skladů ječmene prostornou knihovnu pro dospělé a děti, restauraci a kulturní sál.

V několika poschodích výstavních prostor hvozdu by město rádo připomnělo historii Domažlic, významnou husitskou bitvu u Domažlic či historii husitství.

Související články:

Doplněno Stavbaweb:
Informace o projektu rekonstrukce pivovaru v Domažlicích najdete na stránkách autorů - ateliérů MEPRO a R2W.

Veřejná jednokolová architektonická soutěž o návrh řešení přestavby bývalého pivovaru v Domažlicích na kulturní centrum:
1. cena: MEPRO s.r.o., Ing. arch Ivan Březina, Ing. arch. Martin Březina, Ing. arch. Václav Matějka, Ing. arch. Eva Šarochová
1. cena: Ing. arch. Michal Černý, Ing. arch. Marcel Růžička, Maximilian Wetzig, Max Reinhardt


1. cena: MEPRO s.r.o., Ing. arch Ivan Březina, Ing. arch. Martin Březina, Ing. arch. Václav Matějka, Ing. arch. Eva Šarochová 1. cena: Ing. arch. Michal Černý, Ing. arch. Marcel Růžička, Maximilian Wetzig, Max Reinhardt

Řešení přestavby bývalého pivovaru v Domažlicích na kulturní centrum - výsledky soutěže na stránkách ČKA
Všechny soutěžní projekty najdete ZDE.

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz