Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

(19. 12. 2011) Návrhy stavebních úprav výpravní budovy projektoval Atelier AP ústeckého architekta Zdeňka Havlíka.

 
 
 
 

Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

Návrhy stavebních úprav výpravní budovy projektoval Atelier AP ústeckého architekta Zdeňka Havlíka.


Rekonstrukce ústeckého nádraží bude hotová za rok
Ústí nad Labem 16. prosince (ČTK) - Ještě rok práce a zhruba 45 milionů korun si vyžádá přestavba hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Během ní zmizí jedna část budovy postavená po druhé světové válce a nahradí ji nová odbavovací hala. Zároveň se otevře přímý průchod pod tratí z centra města až na labské nábřeží. Novináře o tom dnes informovaly České dráhy.

Ústecké hlavní nádraží je z těch nejstarších v Česku, bylo postaveno už v roce 1850, kdy se stavěla trať z Prahy do Drážďan. V roce 1945 ho ale zle poškodil americký nálet a zbyla z něj v podstatě jen třetina, ta bližší Mariánské skále. Část se dostavěla tak, aby architektonicky alespoň trochu odpovídala, ale prostor má stejně hodně problémů. Další velkou rekonstrukcí prochází nádraží od roku 2005 a zcela se změnilo kolejiště, nástupiště, podchody i prostor mezi nádražím a labským nábřežím. Teď už zbývá jen budova.

Pravé křídlo budovy zmizí zcela a nahradí ho moderní konstrukce s velkým průchodem až pod perony, navazujícím na okolní ulice. "Dnes jdete z centra historickou uličkou a najednou narazíte na stěnu, za kterou jsou záchody. To není důstojné entrée, to samé při cestě z druhé strany z peronu," řekl novinářům architekt Zdeněk Havlík. Zároveň se tím propojí centrum města s prostorem mezi nádražím a řekou. "Bude to komunikační osa, má samozřejmě ještě vyšší urbanistický rozměr," dodal Havlík.

Harmonogram prací je následující: stávající vstup se uzavře a v historické části budovy se vybuduje provizorní zázemí pro cestující. Nové by mělo být hotové koncem léta 2012 a dokončovací práce se plánují až do prosince. V historické části budovy mezitím vzniknou prodejny a v obchodní pasáž se má výhledově proměnit i průchod pod perony.

Ústecké nádraží je podle Českých drah desáté nejfrekventovanější v Česku, ročně jím projde zhruba 1,5 milionu cestujících.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz