Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

(19. 12. 2011) Návrhy stavebních úprav výpravní budovy projektoval Atelier AP ústeckého architekta Zdeňka Havlíka.

 
 
 
 

Přestavba hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem

Návrhy stavebních úprav výpravní budovy projektoval Atelier AP ústeckého architekta Zdeňka Havlíka.


Rekonstrukce ústeckého nádraží bude hotová za rok
Ústí nad Labem 16. prosince (ČTK) - Ještě rok práce a zhruba 45 milionů korun si vyžádá přestavba hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Během ní zmizí jedna část budovy postavená po druhé světové válce a nahradí ji nová odbavovací hala. Zároveň se otevře přímý průchod pod tratí z centra města až na labské nábřeží. Novináře o tom dnes informovaly České dráhy.

Ústecké hlavní nádraží je z těch nejstarších v Česku, bylo postaveno už v roce 1850, kdy se stavěla trať z Prahy do Drážďan. V roce 1945 ho ale zle poškodil americký nálet a zbyla z něj v podstatě jen třetina, ta bližší Mariánské skále. Část se dostavěla tak, aby architektonicky alespoň trochu odpovídala, ale prostor má stejně hodně problémů. Další velkou rekonstrukcí prochází nádraží od roku 2005 a zcela se změnilo kolejiště, nástupiště, podchody i prostor mezi nádražím a labským nábřežím. Teď už zbývá jen budova.

Pravé křídlo budovy zmizí zcela a nahradí ho moderní konstrukce s velkým průchodem až pod perony, navazujícím na okolní ulice. "Dnes jdete z centra historickou uličkou a najednou narazíte na stěnu, za kterou jsou záchody. To není důstojné entrée, to samé při cestě z druhé strany z peronu," řekl novinářům architekt Zdeněk Havlík. Zároveň se tím propojí centrum města s prostorem mezi nádražím a řekou. "Bude to komunikační osa, má samozřejmě ještě vyšší urbanistický rozměr," dodal Havlík.

Harmonogram prací je následující: stávající vstup se uzavře a v historické části budovy se vybuduje provizorní zázemí pro cestující. Nové by mělo být hotové koncem léta 2012 a dokončovací práce se plánují až do prosince. V historické části budovy mezitím vzniknou prodejny a v obchodní pasáž se má výhledově proměnit i průchod pod perony.

Ústecké nádraží je podle Českých drah desáté nejfrekventovanější v Česku, ročně jím projde zhruba 1,5 milionu cestujících.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz