Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům

Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům

Trpasličí 1324, Liberec 14 – Ruprechtice

(8. 11. 2016) Letošní Českou cenu za architekturu získal projekt Zen-Houses autorské dvojice Petr Stolín a Andrea Mičeková. Gratulujeme!

   
 
 
 
 

Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům

7. listopadu 2016 v Místě pro nové umění – Jatka 78, proběhl galavečer České ceny za architekturu (ČCA). Do 1. ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA), jež byla otevřena architektonickým realizacím za posledních 5 let, se jich přihlásilo hned 475.  Ostře sledovanou Hlavní cenu získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína. Liberecké domy-dvojčata na první pohled vynikají především konstrukčně oddělenými objekty pro odpočinek a pro práci a také svým ojedinělým konceptem založeným na co nejjednodušší formě bydlení. Ta se ukazuje zejména v užití výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel), jež se opakovaně promítají do konstrukce domů.

Hodnocení poroty:
Zen-Houses
Tato realizace vyzývá k zamyšlení nad pojmy „norma“ a „očekávání“ v rámci rozvoje venkova a v regionálním kontextu. Zde jsou všechny typické představy o bydlení a práci přehodnoceny a slity dohromady s ohledem na osobní preference obyvatel. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci. Pravoúhlé objemy rámují robustní strom v prázdnotě mezi nimi s výhledem na jih. Porota se domnívá, že u tohoto projektu jsou základní podmínky pro život řešeny experimentem a inovací a hranice mezi veřejným a soukromým, bydlením a prací se prolínají.

Dům využívá průmyslové komponenty, jejichž aplikace je velice efektivní a zároveň zábavná, často hraničící s úrovní fetiše. Opláštění, obklad z průhledných akrylátových panelů, je jednoduše upevněno na kostru z měkkého dřeva, čímž vzniká zajímavý detail s obnaženou konstrukcí. Velká zapuštěná okna umocňují subtilní vzhled stavby a přitom rámují poutavé výhledy ven i dovnitř. Interiéry obou domů jsou provedeny ve zredukované a základní paletě materiálů; dřevotřískovými deskami, dřevěnými trámy, překližkou, surovým kovem a pryží. Dokazuje to, že ta nejlepší architektura nemusí být ani zdaleka nejdražší.

Přes zdánlivou sofistikovanost, kterou na nás mohou působit složité půdorysy a řezy, může být tento dům snadno považován za prototyp svého druhu, a to především kvůli své přizpůsobivosti plánu, situaci a měřítku. Jedná se o systém, který může být dle potřeby pozměněn tak, aby sloužil jednotlivci, rodině či městu. Realizace také vznáší řadu otázek týkajících se trvalosti a dočasnosti, udržitelnosti, přizpůsobení se podmínkám a hospodaření s energiemi.

Porota doufá, že udělením České ceny za architekturu 2016 právě Zen-Houses se veřejnosti představí reálné alternativní řešení, odlišné od očekávaného a tradičního bydlení. Architektům pak tento projekt nabízí možnost reinterpretace všeho, na co byli dosud zvyklí, a příslib vyšší úrovně kreativity a výkonu bez ohledu na rozsah zakázky nebo typologii.

---
Zen-Houses
Architektura – filozofie domů je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty odddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Obyvatelé mají vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se stává pro ně dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu.

Konstrukce a technologie – celou konstrukci tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlaha a střecha, vložené stropní kontrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy, domy jsou založeny na betonových mikropilotách, fasáda ze sklolaminátu je vynešena na dřevěném roštu, podlahy v provedení průmyslová penízková pryž, vnitřní stěny jsou opatřeny nátěrem a výstup do patra zajišťuje subtilní kovové schodiště
Autorská zpráva
Foto: Roman Dobeš


---
ZEN-HOUSES – Ateliér a dům
Místo: Trpasličí ulice, Liberec-Ruprechtice
Autor:
 Ing. arch. Petr Stolín
Spoluautor:
Ing. arch. Alena Mičeková
Hlavní dodavatelé: Petr Stolín, stavební technologie CzechPan s. r. o. – Varnsdorf
Zastavěná plocha: 75 m2
Obestavěný prostor:
412 m3
Realizace: 08/2012–2013
Náklady: 2,2 mil. CZK

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Objem a plocha

Zastavěná plocha [m²]: 75
Obestavěný prostor [m³]: 412

 
 
 
 
50.7921190
15.0767451
Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům

Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům
Trpasličí 1324
Liberec 14 – Ruprechtice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 11. 2016 14:57:34. Re: Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům. Ing. arch. O. Řeřicha
10. 11. 2016 11:08:48. Re: Re: Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům. Jitka

 
 
 
 

8. 11. 2016 14:57:34. Re: Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům. Ing. arch. O. Řeřicha

  Určitě jde o osobitý pohled na prostor pro práci a bydlení, ale nechápu, proč skoro všechny oceněné objekty nesplňují základní stavební normy. To se jim tímto Komora vysmívá? Členství v ČKA je ze zákona povinné, ale touto cenou je propagován laciný efekt, kde si projektant pomáhá, úzkým schodištěm a úzkými lávkami, že zábradlí nesplňuje základní normy je v Čechách dávno samozřejmost.
Kdyby vše bylo tak, jak má být, asi by bylo po efektu!

10. 11. 2016 11:08:48. Re: Re: Petr Stolín: ZEN HOUSES – ateliér a dům. Jitka

  Jestli to nebude tím, že stavby hodnotila mezinárodní porota. Jinak souhlasím a asi by to chtělo zahraniční porotce na nedodržení norem upozorňovat. Třeba by své hodnocení změnili nebo rozšířili své odůvodnění o "přesto, že ..." .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz